| nathan292 a întrebat:

Salut TPU!
Am o senzație de sete excesivă. Mentionez ca eu nu prea beau apa, doar cand imi aduc aminte. Am citit pe net ca este o posibila cauza a diabetului, dar glicemia mi-am luat-o si este 80, 7. Poate fi o ușoară deshidratare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Setea excesiva este de la lipsa apei pe care uiti sa o bei, nu pentru ca ai avea diabet.
Ce inaltime, varsta si greutate ai?

| nathan292 explică (pentru Violleta2022):

Am 171, 17 ani si 80 kg. Stiu ca sunt prea multe kg, dar saptamana viitoare incep sala si voi urma un plan alimentar

| Violleta2022 a răspuns (pentru nathan292):

Esti intr-adevar supraponderal si orice este posibil, chiar si un stadiu de pre-diabet, daca nu te apuci serios de slabit si de mancat hrana sanatoasa.

Oricum este indicat sa tai: zaharul, dulciurile, fainoasele, painea, pizza, sosurile, inghetata si sucurile.
Targetul tau este sa ajungi la 70Kg!

In ce priveste apa, hidrateaza-te ca-i vara si este normal sa bei 2 litri de apa pe zi!

| nathan292 explică (pentru Violleta2022):

Cu siguranta voi ajunge, ma voi tine serios si nu ma voi lasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei iti e sete cand ai o infectie. Vezi ce culoare are urina doar daca e alba sau incolora trebuie sa te gandesti la diabet

| nathan292 explică (pentru anonim_4396):

Este ca de obicei urina. Nici nu merg la baie des, chiar daca beau multa apa, si foame imi este normal. Doar setea asta o am, si ma enerveaza.