| JonD a întrebat:

Am o umflatura sub barba, in partea stanga si daca incerc sa mananc ceva, ma doare tot in aceeasi parte. Aveti idee ce este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Este posibil sa ai o parotidita epidemica, zis popular oreion, mai ales daca ai febra, pentru ca se intampla cand se face doar pe o singura parte.
Daca nu ai ferba ci, doar aceea umflatura dureroasa, poate fi un ganglion.
Daca te-ar durea vreo masea atunci ar fi posibil ca sa fie un abces, dar tu nu ai mentionat acest lucru in intrebarea ta.
Mai exista o posibilitate ca sa faci un furuncul care este foarte dureros si poate sa-ti dea aceasta senzatie neplacuta.
Pentru a vedea ce anume este, te sfatuiesc ca, maine sa mergi la medicul de familie si atunci totul se va clarifica si vei primi tratamentul corespunzator.
Pana atunci pune o compresa cu apa la temparatura camerei, pe care o stropesti cu putin spirt medicinal, peste aceasta compresa pui o folie de nylon si apoi ceva invelitoare din bumbac, pentru a se produce efectul de ameliorare.
Un gand bun si multa sanatate.

| darrio2007 a răspuns:

Poate ai abces la vreo masea.Mai bine mergi la un medic decat sa ceri sfaturi pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Este posibil sa fie umflata o gâlcă. Mi s-a mai intamplat si mie. Este din cauza racelii. Trebuie o consultatie la ORL. Acum, Doamne Fereste sa nu fie altceva. Sa aveti o zi frumoasa si sanatate multa!

| JonD explică (pentru anonim_4396):

Pai problema e ca nu am racit si pana acum nu mi s-a mai intamplat laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru JonD):

Eu am zis. O zi buna!

| AlexRv a răspuns:

Buna!

In partea stângă, sub barba, repet SUB, găsim glandula sub-maxilara. Cel mai posibil este ca e o inflamație a acesteia.

Daca atingi unde simți durerea, și găsești un nodul, poate fii o tumoare benigna/maligna. Am văzut cazuri.

Aceasta sunt cele mai frecvente posibile cauze, bineînțeles poate fii orice altceva.

Îți recomand sa mergi la medicul de familie pentru o examinare mai profunda! Multa bafta!