| PlayerE7 a întrebat:

Am o zona pe gât care in momentul în care ma bărbieresc se irită cam nasol, acum folosesc un mach3 dar cred ca ar trebui sa schimb aparatul de ras, sa găsesc ceva care ar fi mai delicat cu pielea. Ce îmi recomandați ca sa nu ma mai irit? Cat si idei de un alt aparat de ras, cat si ce ar mai trebui sa folosesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Recomand ca aparatul sa treaca intotdeauna in sensul cresterii firului de par, si nu invers, chiar daca barbieritul nu este asa cum ne-am dori.
Deci trebuie sa ne barbierim de sus in jos; cel mult spre dreapta sau stanga acolo unde zona nu permite de sus in jos.
De asemenea, recomand barbieritul imediat ce ne-am spalat pe cap; firul este mai usor de taiat, si deci iritatie mai putina.
Reomand spuma/crema care ajuta la prevenirea iritatiilor.
Ca "after shave" recomand crema nivea(nu norvea sau altceva), si nicidecum lotiuni. Eu m-am obisnuit de ani de zile sa nu folosesc absolut nimic dupa barbierit.

| MValentin a răspuns:

Foloseste aparat de ras cu lama, in zona buzelor si barbiei folosesti big normal si dupa ce esti gata dai cu aftershave neapărat