| AdrianaC2005 a întrebat:

Am pierdut mult sange in ultimul timp, nu mai am nici calciu nici imunitate si de la asta am dureri...Cum as putea sa imi fac iar imunitate, calciu? Ce trebuie sa mananc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Unt, oua, sunca, ciocolata, lactate. Vin rosu (daca mai e si fiert cu scortisoara si cuisoare, e perfect acum ca e iarna), cu moderatie, ajuta la refacerea singelui, a globulelor rosii din el. O cunostiinta, dupa citostatice (tratament impotriva cancerului), avea hemoglobulina (globulele rosii din sange) la analize 1, cand in mod normal trebuie sa ajunga pe la 11, dupa doua saptamini de baut o cana cu vin dupa fiecare masa.

| anonimg a răspuns:

Semintele de susan rasnite -sunt cele mai bogate alimente in calciu.
Mananca cereale, exercitii fizice in fiecare dimineata, odihna suficienta si devreme, relatii bune cu tine, cu oamenii si cu Dumnezeu, si imunitatea va creste.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai? Ia calciu, complex de vitamine (ai farmacie) si baga mancare (sanatoasa), orice cu multe proteine (oua, branza, carne), normal ca si fructe si legume.

| JackR a răspuns:

Oua, lactate, fructe si legume proaspete (nepreparate termic). Poti incerca si ceva suplimente, gen DoppelHertz, Aktiv A-Z cu luteina Stai departe de cafea, alcool si tutun.

| ALGator a răspuns:

De unde stii? Ti-au iesit la analize lucurile astea? Dupa ceeace indici aici nu se poate da niciun sfat serios.
Imunitatea nu dispare peste noapte, ci se intareste succesiv pana cand iti atingi cota de imbolnaviri.

| cezar003 a răspuns:

Fier si Calciu (carne, lactate, oua,) verdeturi brocoli, spanac Iar ca fructe in special banane pentru magneziu potasiu si zinc

| Cortex a răspuns:

Mananca proteine, fructe si legume crude si ia vitamine iti recomand centrum a-z.

| fdssdgvsdsd a răspuns:

Poate o să crezi că fac mișto de tine, dar să știi că am auzit multe fete spunând că sperma are mult calciu și toate vitaminele de care are nevoie organismul unei femei... Încearcă și tu să înghiți când oferi oral partenerului/partenerilor și vei vedea, imunitatea ta va crește happy