| HeLps a întrebat:

am problema foarte enervanta, mi se infunda nasul foarte des, mai ales cand stranut, uneori daca ma ridic in piciore si ma misc un pic se desfunda dar cel mai enervant este atunci cand stau in pat si dintr-o data nu mai pot respira cateodata mi se infunda o nara alteori ambele, de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Du-te si intreaba la farmacie ce poti lua, eu cred ca un spray nazal de tipul Vibrocil, Olynth etc te-ar putea ajuta. Daca cu el nu iti trece mergi la medic ca s-ar putea sa ai polipi sau deviatie de sept, ceva mai serios ma refer.Incearca mai intai sprayurile nazale.Eu am luat si imi desfundau nasul.Sanatate.

| HeLps explică (pentru AvalohAlyn):

Am Oolynth da faza e ca il folosesc foarte mult 3-4 ori pe zi, ceea ce nu imi convine, plus ca azi de diminteata mi-a curs sange din nas

| AvalohAlyn a răspuns (pentru HeLps):

S-ar putea sa fie o deviatie de sept..sau o rinita.mie imi curgea sange si aveam nasul infundat de la asa ceva..nu vreau sa te sperii dar ar trebui o vizita la medicul de familie daca persista treaba asta. Poti sa mai incerci Vibrocil sau ce-ti mai da farmacista dar daca e ceva mai serios gen dev.de sept sau rinita trebuie sa mergi la medic sa iti dea o reteta si sa te consulte.Sanatate

| HeLps explică (pentru AvalohAlyn):

Cat de grava este aceasta deviatie de spet? dar nu cred ca am asa ceva, pana sa se faca cald nu am avut nimic, nici atunci cand raceam iarna nu mi se infunda nasul

| AvalohAlyn a răspuns (pentru HeLps):

Nu e grava...se iau antibiotice pentru asa ceva, daca nu trece faci o operatie.dar nu e grea operatia.
Totusi nu are legatura cu caldura..incearca alt spray nazal si daca tot te supara problema mergi la medic.

| raMLesS a răspuns:

Consultă un medic poate ai devitaţie de sept, Pa pa!

| DrTerrible a răspuns:

Probabil este un inceput de raceala, daca ai problema asta de mult timp te sfatuiesc sa apelezi la un medic iar acesta iti va da un spray nazal! Sanatate!

| HeLps explică (pentru DrTerrible):

Nu e de la raceala, am problema asta cam de 2-3 saptamani, si asa s-a intamplat si vara trecuta dar mi se infunda nasul doara daca stateam pe burta cand dormeam

| DrTerrible a răspuns:

Pai atunci mai bine apelezi la un medic. Succes!