| StefanFlorea a întrebat:

Salut TPU, am programare după anul nou la ortoped pentru o durere de umăr, sa-mi faca radiografie sa aflu cauza, întrebarea mea este dacă pot sa-mi fac și radiografie la sold pentru ca am o mica problema pe care acum am observat-o, îmi trosneste. Pot sa-mi fac radiografie si la sold dacă am trimitere doar pentru umăr?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Salut! În general, radiografia este o procedură sigură care poate fi folosită pentru a evalua diferite părți ale corpului, inclusiv umărul și șoldul. Dacă aveți o programare pentru o radiografie la umăr și doriți să includeți și o radiografie a șoldului, ar trebui să discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a merge la programare. Este posibil să fie nevoie să obțineți o nouă trimitere pentru o radiografie la șold, în funcție de cauza durerii de șold și de orice alte probleme de sănătate pe care le aveți. Este important să discutați cu medicul dumneavoastră despre orice îngrijorări sau simptome pe care le aveți, astfel încât să se poată face un plan de îngrijire adecvat

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Poti sa faci o astfel de radiografie doar in baza unui act medical care sa indice locul unde trebuie facuta radiografia.
Ca asa ne-am duce si ne-am iradia in fiecare zi, fiecare unde credem noi de cuviinta.
Un exemplu s-ar putea sa ma doara genunchii si de fapt sa fie problema la coloana, in lipsa unui act medical, o trimitere, unde imi voi face radiografie? la genunchi unde este durerea localizata? sau la coloana, acolo unde este si cauza?
Si am dat doar un ipotetic exemplu

| RobertCristi a răspuns:

Salut! Poti sa faci radiografia doar pe zona pentru care ai trimitere.