| StefanFlorea a întrebat:

Salut TPU! Cu ceva timp în urma m-am accidentat la umăr, acum îmi trosneste și am mica durere în zona dacă întind bratul mult pe spate, am fost la doctor, urmează sa ma duc la ortoped ca am programare, ideea e dacă am voie sa mai fac sport? Adică în condiții în care exercițiile pe care le fac sa nu-mi provoace durere, gen tractiuni ușor, flotari cu grija sa mai am și eu forta, ca deja pauza asta m-o slăbit destul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Grija mare cum te antrenezi ca se intampla accidente de genul si stai pe bara luni de zile pentru niste prostii... nu te mai antrena la capacitate maxima, antreneaza-te 70-80%, o sa ai aceleasi rezultate, faci cu 1-2 seturi in plus dar macar nu mai ajungi in situatii de genul, aici nu mai e vorba de forta si de masa musculara, e vorba de articulatiile si ligamentele tale.
Legat de situatia ta, poti face flotari, tractiuni etc, atat timp cat nu simti disconfort in zona umarului.
La tractiuni, momentan nu te mai extinde complet, stai putin flexat, cam la un unghi de 150-160 de grade cel mult si n-ar trebui sa ai probleme.
Legat de flotari, iti tragi umerii in spate si o sa intre pieptul, nu o sa mai ai aceiasi presiune pe umeri.
Chiar daca te antrenezi foarte intens, asigura-te ca faci repetarile corect, daca dupa 6 repetari incepi sa iti strici forma, redu greutatea si fa 8+ repetari cu o greutate mai usoara, aici e vorba de tensiune nu de numere, muschiul nu stie ce-s alea repetari, el stie doar cata tensiune pui pe el.

| StefanFlorea explică (pentru raMLesS):

Mersi mult de sfat, nu ma lasă să ți dau fundă, nu mi apare, iti evaluez răspunsul, mersi enorm de sfat

| raMLesS a răspuns (pentru StefanFlorea):

N-ai pentru ce, stai linistit ca nu e nici o problema, nu raspund pentru funde.

| StefanFlorea explică (pentru raMLesS):

Am reușit, acum mi-a apărut și ți am dat, apreciez efortul?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este preferabil să nu faci sport, până mergi la ortoped să îți facă o radiografie a umărului. Căci dacă în urma accidentării ai acolo ceva fisurat, nu se va putea vindeca dacă forțezi zona.