| Maryoo a întrebat:

Am racit acum 2 zile si mi sa infundat nasul si nu mai am gust si miros. Ce as putea face sa le am inapoi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Infuzie cu cimbrișor pentru desfundarea nasului, și pentru revenirea gustului/mirosului, adaugă 5-10 frunze de dafin, la o cană de apă clocotită. Filtrează amestecul, și clătește-te în gură cu acesta cât mai des posibil (ajută și la eliminarea răgușelii/dificultăților de vorbire cauzate de răceală).
Sănătate!

3 răspunsuri:
| Safire17 a răspuns:

Picaturi pentru desfundarea nasului (recomandat :bixtomin, olint, etc...). Sigur ai racit undeva si in acest caz poti lua un para sinus (paracetamol sinus).

| Zangetsu a răspuns:

Incearca sa iei ceva, o bomboana mentolata cum sunt alea cu eucalipt poate ti se desfunda nasul, daca nu, mergi la doctor poate iti da ceva picaturi de desfundat.

| AdytzTheWolf a răspuns:

Amice laughing parca nu ai mai fost racit in viata ta, ce poti sa faci iei medicamente si stai in pat, sincer esti cam penibil parca nu ai fost in viata ta racit