| Crisstinayy12 a întrebat:

Acum ceva zile am racit (cred ca am luat de la niste fete).
Mama mi-a dat nurofen, picaturi in nas blabla, vitamina D. Stranutam si vorbeam ciudat, nas infundat. Nu simteam gust si miros. Adica o femeie i-a zis mamei mele,,-Ce miros puternic are crema!,, Si eu nu am simtit nimic. Apoi mama mi-a dat o paine dulce si n-am simtiti nimic doar foarte putin zahar dar parca mancam un burete fara gust. Dupa cateva ore am simtit miros, si gust. Dar azi nu simt nici una. Acum nu mai sunt racita cred. Adica nu mai tusesc, dar parca am putin nasul infundat(foarte putin). Dar chiar daca imi va da picaturi simt ca tot nu o sa am miros si gust. Si simt si o raguseala in gat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Folosirea mai mult de 3 zile a picaturilor de nas duce la pierderea temporara a mirosului. Gustul ti-l pastrezi, dar dupa cum stii gusturile sunt simple: dulce, acru, sarat, amar. Nu mai folosi picaturi si in cam 2-3 zile (maxim) totul va reveni la normal

| darrio2007 a răspuns:

Cred ca ai o gripa. Chestia cu lipsa gustului si mirosului nu este de la picaturile pentru nas, asa cum spune cineva pe aici. Am patit asta de cate ori am avut gripă. Si nu am folosit niciodata picaturi. Am luat doar pastile antivirale. Vitamina C este indicata, nu D. Sau fructe care contin vitamina C. Mai devreme de doua saptamani nu-ti va reveni mirosul si gustul. Daca iei tratamentul corespunzator.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si... ce ne intrebi de fapt? big grin

| GabyT10 a răspuns:

Daca spui ca ai luat tratament si totusi nu ti-ai revenit, ar trebui sa mergi la medic de familie.Nu este bine sa iei tratament indelungat daca acesta nu a fost prescris de catre medic.Multa sanatate.