| MihailDobrea53 a întrebat:

Salut, am 13 ani si acum 2 zile am racit. Ieri mi-a curs nasul, il aveam infundat si aveam ochii uscati, dar azi mi-am revenit cam 70-80% adica mai am doar putin nasul infundat. Dar in schimb mi se pare ca parca nu mai am un gust si un miros asa intens(trebuie sa recunosc ca eu sunt si ipohondru si putin anxios si cum mi se pare ceva dubios, incep sa fiu paranoic), ar putea fi covid? Sper ca nu, pentru ca locuiesc cu bunicii si nu vreau sa le dau si lor.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca ai toate sansele sa fie covid.
Suna medicul de familie si informeaza-l.
S-ar putea sa te una sa faci un test de covid.

| TitoJacksana a răspuns:

Du-te și fa-ti un test, sunt centre de testare gratuite

| MihailDobrea53 explică (pentru TitoJacksana):

Am vorbit chiar acum cu bunica mea si cu mama, si ele au zis ca daca era covid nu imi trecea ci se agrava sau alt ceva. Mai e nevoie? si asta cu mirosul si gustul am impresia ca sunt de la paranoia si ipohondrie, cel putin asa cred eu si asa au zis si ele.

| TitoJacksana a răspuns (pentru MihailDobrea53):

Eu zic totusi sa faci un test ca sa scapi de gandurile astea