| Iulius95 a întrebat:

Salut. De 3 zile sunt răcit foarte tare, ma doare in gat, am nasul înfundat, ma dor foarte rău mușchii, respir foarte greu si ma doare in piept, tușesc, febra nu fac foarte tare, doar 37, 37.7 maxim însă am gust si miros. Se poate sa am covid dacă am gust si miros?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate fi doar o simpla raceala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă-ți un test Covid și afli.

| catalinaaa31 a răspuns:

Pentru liniștea ta mai bine iti faci un test covid. Simptomele pe care le-ai descris sunt specifice covidului, dar poate fi si o răceală. Poti lua paracetamol, sa bei multe multe ceaiuri, dușuri calde si incearca sa nu iei contact cu multe lume, pentru siguranța. Multa sanatate!

| Iulius95 explică (pentru catalinaaa31):

Iau tratament de 3 zile de când a început răceala, mai exact paracetamol, Coldrex, TheraFlu un antibiotic si multe ceaiuri, miere de albină naturala, propolis etc, insa nu au nici un rezultat. M-am autoizolat in casa. După ce am răcit eu a început și mama mea, ea are simptome mai grave decât mine. Prima data a început de la tatăl meu, el a fost răcit tot asa rău insa lui i-a trecut într-o zi doar cu paracetamol. Contact cu oamenii facem cu toții pentru ca lucram(acum suntem in concediu cu sărbătorile). E posibil el sa facă o forma mai ușoară si noi una mai grava?

| Eireann a răspuns (pentru Iulius95):

Tratamentul asta a fost recomandat de un medic sau e luat dupa ureche?
Coldrex, TheraFlu si alte pliculete minune anti-raceala contin de cele mai multe ori paracetamol deci mare grija daca le iei pe toate la un loc.

| catalinaaa31 a răspuns (pentru Iulius95):

Da,este posibil..depinde mult de organism si e posibil ca tatăl tău sa aiba o formă usoara. Mai bine iti cumperi un test de la farmacie, nu este foarte scump sau poti suna la salvare si iti vor spune ei ce sa faci.
Continuă să bei multe ceaiuri pentru ca te ajuta.