| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o curiozitate. Cand eram mic, am primit o piatra in arcada stanga si mi s-a spart, mi-a curs foarte mult sange, eram foarte mic, au fost niste clipe groaznice pentru un copil de 6-7 ani, va dati seama...Am fost la spital dupa o jumatate de ora, unde am fost cusut. Dupa aceea totul a decurs normal, stiu ca in timpul zilei tineam un pansament peste acele copci sau fire, nu mai stiu exact ce erau, si seara mi-le dadeam jos. Dupa aceea, totul a decurs normal, am fost si mi-am scos firele, rana s-a vindecat, coaja se ducese iar eu ramanesem doar cu un micut semn acolo, si nu-mi mai creste par pe o mica suprafata a spranceni, unde am avut rana deschisa. Insa n-a fost o problema pana acum o zi sau doua, cand m-am atins pe acolo, si am simtit cu mana ca as avea un fel de biluta, micuta, si nu stiu de ce, si parca ma deranjaza acolo. Mentionez ca dupa recuperare, am mai fost lovit acolo, si am mai fost lovit chiar si de curand. Ce sa fie? Nu stiu daca o am chiar de atunci sau de o perioada mai lunga sau mai scurta de timp. Ofer funda celui mai bun raspuns. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Meheツ a răspuns:

Ai mai observat vreodata asta in acelasi loc? Dupa localizarea pare sa fie sructura anatomica numita foramen supraorbital pe care o avem toti oamenii. Daca ai fost lovit de curand, fara sa sangereze, ma gandesc ca e cam ciudat sa fie un hematom, desi nu este exclus. Hematoamele se reduc de la sine in cateva zile.

| anonim_4396 explică (pentru Meheツ):

Multumesc mult de tot pentru raspuns! Da, am mai observat, dar nu m-am atins destul incat sa observ un fel de biluta, si dupa un timp nu mai observam acelasi lucru, si eu prin observam, vreau sa zic, simteam cu mana, pentru ca, de vazut, nu se vede nimic. Am mai fost lovit, dar nu am fost lovit atat de tare incat sa apara si sangerarea, doar m-a durut acolo. Stiu ca am cazut acum cateva zile cu capul de asfalt si m-am lovit unde se termina spranceana spre nas, sus, in frunte, si acolo mi-a curs sange, dar arcada mi-a fost sparta in partea cealalta, unde se termina spranceana, departe de nas. Se poate sa fi fost si de la acea lovitura?

2 răspunsuri:
| Meheツ a răspuns:

Se poate, dar pentru un asa transfer de energie trebuia sa fi lovit de tren. Mai este posibil asa ceva doar daca in arcada dupa o fractura, consolidarea a fost realizata prin calus vicios si atunci la orice alt traumatism in regiune, osul se poata sa se fractureze iarasi in acelasi loc. Ca sa excluzi asta poti face o radiografie craniana frontala si laterala si atunci vei sti exact ce se intampla acolo. Suferi de sinuzita?