| andreyush99 a întrebat:

Am si eu o dilema, cu ce solutie sau ce pastile pot elimina sebumul de sub piele? tin sa mentionez ca nu sunt cosuri. sunt puncte albe care nu se observa pe fata dar atunci cand strang putin pielea sebumul iese la suprafata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| pietrean a răspuns:

Nu exista pastile, solutii (lichide), care pot fi luate si sa dispara acele puncte albe.Se cheama COMEDOANE.
Punctele albe sunt un amestec de grasimi, sebum si piele moarta care astupa porii.Este o reactie de sufocare a glandelor sebacee.
Cauze interne:modificari hormonale,lipsa seleniului si a vitaminelor necesare pielii.
Cauze externe:transpiratii,creme prea grase, fond de ten, etc.
Se pot extrage, cu un ac sterilizat sau la medic cu anumite proceduri.
Mai multe poti afla, tastand pe GOOGLE puncte+albe+cauze+tratament.