| BogdanGG a întrebat:

am și eu o întrebare. Am 21 de ani și am scolioza dubla mai mica de 23 de grade, as vrea sa știu dacă mai poate avansa și dacă da pana la ce vârstă dacă are vreuna anume?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FreddieM a răspuns:

Draga Bogdan, desi aceasta boala avanseaza
odata cu cresterea (regret, nu stiu pana la ce varsta ) pot sa-ti spun doar ca o poti combate, se poate corecta foarte bine azi cu hamuri, corsete sau alte dispozitive medicale si bine-inteles cu fizio-terapia potrivita. Multa incredere iti urez si nu te da batut, vei reusi.

| BogdanGG explică (pentru FreddieM):

Am făcut 2 ani kineto, din păcate primul doctor care m-a văzut nu mi-a zis ca trebuie sa port corset deși se pare ca trebuia. Presupun ca se poate doar stopa nu și să-și revină coloana la forma inițială...

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Poate avansa cu timpul, iti dai seama dar nu dacă faci gimnastica sau terapie.