| rpushtiu a întrebat:

Mi s-a spus ca am o cicatrice pe fundul ochiului? Cum se poate explica? Chiar in zona unde este lumina si nu vad deloc totul este blur! am asta de o luna treaba cu vederea. Mi s-a spus sa nu fie nevoie de cine stie ce operatii alea alea sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bestxl a răspuns:

Nu stiu dar trebuie sa te duci neaparat la un oftalmolog, si eu am fost pentru ca nu vedeam cu un ochi aveam si "ochiul lenes", si mi s-a explicat ca pentru mine nu se mai poate face nimic pentru ca am o cicatrice pe fundul ochiului, acum asta e, dar tu du-te neaparat!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te naibii la un oculist! Sa nu ajungi aproape orb, ca taica-miu...
Deci poate fi o desprindere de retina, sau un vas de sange spart, poti sa ai diabet si sa-ti afecteze retina, etc...
Daca te duci repede, ai toate sansele sa iti salvezi ochiul. daca nu, nu!
si intr-adevar, e posibil sa faci o operatie laser de cauterizare, sa iei medicamente care sa iti reduca presiunea oculara, costa ceva intr-adevar, dar stai linistit, operatia laser nu doare deloc.

| rpushtiu explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc Pentru raspuns! Am fost astazi la un medic si m-a trimis la Bucuresti! tatal meu cunoaste un doctor arab si maine sa plec acolo la omul respectiv! Sa speram ca se poate face ceva! la 11 ani am purtat ochelari dati de o doctorita care nu s-a uitat si pe fundul ochiului! doctorul de astazi mi-a spus ca mai bine ca nu am purtat ochelarii aceia ca puteau sa imi afecteze si ochiul stang! si ca cicatricea este foarte veche dar acum sa depistat lol sad fara vedere nu ai nimic! imi doresc sa fi fost ca la windows laughing dai in troubleshooter> cauta problema>gaseste cauza > rezolva problema >waiting for program to respond > you are ready to go! ce bine era laughing)))

| anonim_4396 a răspuns (pentru rpushtiu):

Sa-ti faci si un test de glicemie, inainte sa te duci la oculist. Nu mananci nimic dulce sau cu grasimi animale/vegetale deseara, iar maine dimineata la prima ora, pe stomacul absolut gol, fugi la primul centru de recoltare sange si cere un examen glicemic complet. Diabetul este cauza principala a desprinderilor de retina, chiar si de la varste incipiente, si orice oculist va cere o analiza de asta.

| rpushtiu explică (pentru anonim_4396):

Daca ar fi vorba de diabet turbez :O: doamne fereste nu imi doresc asa ceva am un prieten face insulina de 3 ani si el are abia 16 ani sad! Va multumesc Pentru seriozitate si punctualitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il sustin pe @EpurasuusarupE. Mergi URGENT la oftalmolog si fa la fel de urgent ce ti se recomanda. Chiar si operatie. Neincrederea nu te va ajuta sa vezi mai bine.