| asdasdqweqweqwrrqe a întrebat:

De 10 zile incoace am inceput sa tin o dieta destul de drastica (adica fara paine, fara mancat dupa ora 6, decat fructe sau un iaurt dietetic), am slabit 4 kg si vreau sa o tin cam pana la vara, adica vreo 3-4 luni. Intrebarea mea este daca ma voi mai ingrasa dupa aceea daca voi incepe sa mananc pe afara sticksuri, salatini sau inghetata (mentionez ca nu e vorba de chipsuri si snacksuri), dar nu exagerat de multe sticksuri si inghetata. Adica, daca mananc sa zicem una la 2 zile. Sau mi se va schimba metabolismul si nu ma voi mai ingrasa niciodata atat de mult?
Astept sfaturile voastre, sau cel putin sa imi spuneti ce pot face dupa ce voi termina cu dieta, ca doar nu o voi tine toata viata. Dau funda big grin
Si vreau sa mentionez ca m-am uitat si la dietele de pe net care "cica" ar schimba metabolismul, dar acolo se cere de 2 ori mai multa mancare decat mananc eu cu dieta mea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| leonardo a răspuns:

Buna. Organismul capata un obicei nou (sau scapa de unul vechi) dupa 3 luni. Daca tu vei manca sanatos timp de 4 luni, corpul se va adapta si nu vei mai simti nevoia de junk food. Cel putin teoretic. Pe de alta parte, daca dupa 3 luni, revii la vechile obiceiuri, fara sa faci sport (sa arzi calorii) - te vei ingrasa.

3 răspunsuri:
| Clauditza21 a răspuns:

Vezi sa nu faci vreo gastrita ceva de la o dieta asa drastica.Eu tin dieta de vreo 3 luni, e adevarat ca acum cu sarbatorile am mancat ceva mai mult, dar in general, mananc moderat, fara paine, dulciuri, prajeli, fast food, iar in astea 3 luni am slabit 6 kg. M-am gandit ca mai bine slabesc mai incet si sigur, decat asa dintr-o data prea multe kilograme, iar apoi sa ma ingras de doua ori mai mult.Cu ocazia asta imi schimb si stilul de viata.Succes pe mai departe si sper sa gasesti sfaturile potrivite pentru dieta si sanatatea ta.>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te risca cu chestiile astea oricum aici http://dietapentrutine.blogspot.com ai ceva metode de slabit rapid si sanatos iti urez bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva diete aici http://dietapentrutine.blogspot.com bafta