| Alynush95 a întrebat:

Salut TPU,am si eu o intrebare. De mai mult timp ma doare spatele foarte tare,mai ales atunci cand stau aplecat si atunci cand ma ridic troznește de mama focului big grin
Vreau si eu un sfat, ceva din batranii ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Singurul sfat este sa mergi la un medic reumatolog, cu o trimitere de la medicul de familie, care mai mult ca sigur, iti va prescrie sa faci o radiografie.Sigur ceva probleme pe la coloana!
Pentru asa ceva nu exista "ceva din batrani",ci doar medicamentatie, kinetoterapie.
Trebuie evitata ridicarea de greutati, pozitii incomode, statul in picioare si in sezut mult timp, dar miscare cat mai multa.Inotul este foarte recomandat, dar si practic, relaxant.

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Inca o completare:cu reteta de la medicul reumatolog,sau de la medicul de familie,se pot lua medicamentele compensate(si crede-ma ca au un pret destul de marisor!), daca esti elev, student, coasigurat, platitor CAS.

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Iti dau o lista de cauze ale durerii mai intai:
1. miscari bruste
2.ridicarea obiectelor grele
3. pozitia gresita a spatelui
4.sedere indelungata pe scaun sau in picioare
5. tensiunea musculara
6. sporturi grele, riscante pentru coloana
7.sedentarismul
8.fumatul

Consulteaza un medic, acolo In stadiu incipient, medicul iti va prescrie medicamente antiinflamatorii nesteroidiene, care nu sunt periculoase, nu dau dependenta si le poti cumpara de la farmacie, fara reteta. Cand te afli inca acasa si durerea te subjuga, poti calma senzatia de durere cu medicamente analgezice si antiinflamatorii ( Aspirina, Nurofen, Piafen, etc. ).