| loverul97 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de ochi. Tin sa mentionez ca am o problema,numita fotofobie. Ma deranjeaza lumina... imi intra in ochi. De la un timp tin sa mentionez ca mi-a mai aparut o problema si anume faptul ca atunci cand privesc foarte atent parca imaginea se misca si eu parca as pluti (nu stiu sa explic foarte bine simptomele,cert e ca imaginea se misca) Am filmat cu telefonul mobil si ochii mei se misca foarte foarte putin, aproape ca nu se vede deloc... stanga dreapta. Va rog niste sfaturi, in afara celor de a merge la medic. Stiti ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Mikhtarian a răspuns:

Nu prea, odihneste-te bine si ai grija sa nu tragi curent, ca sa te doara capul, ca s duce si la ochi.

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns:

Miscarea aia a ochilor daca e cum ai descriso tu se numeste nistagmus. dureri de cap ai? nu neaparat legate de lumina, ameteala, strabism? auzi vreodata in ureche un zgomot asa ca un tiuit?

| loverul97 explică (pentru AnalbagBannatPeNedrept):

Nu. Vad perfect doar ca de la un timp a aparut aceasta problema. Nu e vorba de strabism, niciodata nu am avut probleme cu ochii.

| loverul97 explică (pentru AnalbagBannatPeNedrept):

Nu. Vad perfect doar ca de la un timp a aparut aceasta problema. Nu e vorba de strabism, niciodata nu am avut probleme cu ochii. Nu poate fi nistagmus, este imposibil. Ochii mei nu se misca in halul ala, poate fie si o fobie. cand nu ma gandesc deloc la asta si sunt relaxat nu am probleme.

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns (pentru loverul97):

Nu pot sa-mi dau cu parerea pe net. du-te la un neurolog sa te consulte sau un oftalmolog. ca e posibil ca problema ta sa se suprapuna intre astea 2 domenii

| Smileygirl23 a răspuns:

Problema ta poate fi destul de serioasa, asa ca iti sugerez un control cat mai rapid la oftalmolog. Nu inteleg uneori teama asta de medic, nu o sa iti scoata ochii sau ceva, deci relax. E mai bine sa ai grija de ei acum, ca sa nu regreti pe viitor. Succes

| Ornaldo a răspuns:

Nu ai ce sa faci trebuie sa mergi la medic daca nu ramai asa!