| Anytsa a întrebat:

am si eu o problema. Astazi am citit despre o asa numita tema android pentru corby, nu am stat pe ganduri si am bagat cablul de date si am inceput sa resoftez telefonul. Dupa instalare mi-a aparut scrisul invers de la dreapta la stanga, touch-ul nu mai raspunde la comenzi decat se aprinde lumina pe margini si dupa se stinge.
As mai putea sa-l repar?

Răspuns Câştigător
| gamestoper1998 a răspuns:

Cauta pe un site specializat sau youtube si cauta softul original si resofteaza-l din nou.Am patit si eu la fel cu un Samsung star dar l-am reparat.Bineinteles ca mi-am luat un alt telefon mai performant dupa aceea.Cum am spus cale de reparare este, iar daca nu, sacrifica 30-40 de lei si du-te cu el la un specialist in acest domeniu.

| Anytsa explică (pentru gamestoper1998):

Pot sa-l resoftez chiar daca nu mi se mai aprinde?
Si da nu-mi mai citeste nici cablul de date...

7 răspunsuri:
| gamestoper1998 a răspuns:

Pai cum Samsung star si Samsung corby sunt aproape aceleasi telefoane da se poate resofta chiar daca nu se aprinde.Stau si ma gandesc la metoda aceea de resoftare dar mai bine iti dau un tutorial de pe youtube cum sa instalezi un firmware(adica soft mai pe scurt): http://www.youtube.com/watch?v=XmTWdLEQT9Q (metoda ce-a mai usoara)iti va trebui un program numit multi loader si inainte de a baga cablul de date urmeaza acesti pasi:apasa in acelasi timp in ordine tasta de volum jos, butonul de camera si butonul pe care cu ajutorul caruia il aprinzi si apoi urmezi pasii din videoclip iar la a doua problema tot la capitolul necitire cand resoftezi un telefon nu conteaza marca modelul nimic, el automat se va resofta chiar daca acesta nu functioneaza corespunzator.Deci mai pe scurt ti-l va resofta fara nici o problema.

| Anytsa explică (pentru gamestoper1998):

Nu-mi intra in starea Download daca apas " tasta de volum jos, butonul de camera si butonul pe care cu ajutorul caruia il aprinzi ". Vad doar cum se aprind luminile pe margini, dar scrisul nu-l vad deloc.
Dau si pe port search si degeaba nu-mi gaseste telefonul.

| gamestoper1998 a răspuns:

Am vazut un videoclip pe youtube si m-am convins la un lucru:pentru a intra in download mode apasa in ordine tasta volum jos+butonul de deblocare+butonul de pe care apelezi(aici nu stiu sigur care dintre ele respins sau primit dar asta o vei afla tu incercandule pe amandoua)Deci daca nici acum nu va intra in download mode imi tai vena laughing

| Anytsa explică (pentru gamestoper1998):

Deci tot nu merge! Nu-mi gaseste nici telefonul la port search.

| gamestoper1998 a răspuns:

Atunci unica solutie este sa il duci la un specialist in domeniu si in 2 zile e maxim este facut.In privinta costului am avut eu un preten care a avut o problema asemanatoare si cu 35 maxim 40 de lei la facut ca nou.S-ar putea sa coste chiar mai putin sau dinpotriva mai mult depinde de specialist.Iti urez bafta si,, insanatosire grabnica'' eu am facut tot ce mi-o stat in putinta dar problema poate fii mult mai diferita sau/si mai grava.De aceea la toate site-urile de acest gen se zice:fa-o pe riscul tau, asta insemnand ca o resoftare e lucru serios.

| Anytsa explică (pentru gamestoper1998):

Multumesc de ajutor oricum! Si iti mai multumesc si pentru timpul acordat!