| anonim_4396 a întrebat:

probabil vi se parea ciudata. M-am apucat de fumat acum cateva luni. Am incercat foarte multi tigari, de la slabe la tari. De ceva timp nu mai simt diferenta, adica mi se par toate la fel. La inceput pe cele tari le simteam bine in plamani, simteam ca sunt mai tari. Acum multe mi se par la fel. Este normal? Adica m-am obisnuit cu ele sau ceva? Stiu ca e o intrebare stupida. Fumez in jur de 1 pachet pe zi, uneori mai putin. As vrea sa ma las, dar nu mai pot. Ce tigari tari, foarte tari imi puteti recomanda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Ase se intampla la fiecare. La inceput sunt tari dupa te obisnuiesti. Momentan fumez numai Davidoff, daca imi dai Winston sau Marlboro mi se par slabe.
Vezi ca un pachet pe zi e mult. Eu fumez de vreo 4-5 ani si rareori ( petrecere etc ) fumez poate un pachet, in rest in jur de 10 tigari pe zi, poate mai putin. Incearca sa vezi cum e Davidoff, dar lasa pachetul pe zi, fumeaza mai putin si la un moment dat pune stop si eu acum incerc sa ma las.

| Dervbt a răspuns (pentru N0xEterniS):

O sa incerc Davidoff, chiar ieri ma gandeam. O sa incerc macar sa mai reduc nr de tigari, de lasat nu ai cum din prima, trebuie multa vointa. Multumesc de sugestie.

8 răspunsuri:
| mont a răspuns:

Scrie undeva ca e interzis sa detii tigara electronica? Sau macar tigari normale? Ma indoiesc, probabil doar fumatul e interzis.

| Mirris a răspuns:

Pai tu ai vrea sa te lasi de fumat, dar in acelasi timp vrei si tigari mai tari decat cele pe care le-ai fumat.Cum ai vrea sa te lasi de fumat in conditiile astea?

| Dervbt a răspuns (pentru Mirris):

Ma gandesc ca daca fumez ceva mai tare mi se face rau sau ceva nu stiu si ma las sau macar sa fumez mai putin. E o logica ciudata, stiu.

| Mirris a răspuns (pentru Dervbt):

Eu personal cred ca mai rau iti faci.Corpul o sa se invete si cu "taria"din acea tigara si o sa cauti in continuare si ceva mult mai tare. Oricum ar fi eu iti urez sanatate ca e mai buna decat toate.

| ovidiu29asd a răspuns:

Daca te-ai apucat de fumat de cateva luni, e deja mult prea mult sa fumezi un pachet pe zi. Este absolut normal sa ti se para mai slabe in timp, deoarece sistemul tau imunitar reactioneaza la ele. Vad ca e o contradictie la intrebarea ta, vrei sa te lasi de fumat sau sa fumezi mai mult?laughing Daca nu te-ai lasat de fumat, inseamna ca nu ai vrut, nu inseamna ca nu ai putut; si ti-o zic din experienta, e atat de simplu ca si cum ai bea un pahar cu apa. Btw, sa stii ca am prieteni care fumeaza pentru ca s-au obisnuit cu ideea, nu se lasa de fumat pentru ca le place sa fumeze, e vorba de obiceiul de a-si aprinde o tigara la cafeaua de dimineata, sau cand poarta o conversatie, dar nu ii aud niciodata ca se lamenteaza ca vreau sa ma las de fumat, dar nu pot. Insa in cazul tau, cred ca e doar vorba de anturaj, sau de ideea de a fi mai interesant fata de altii daca fumezi. De obicei oamenii au tendinta sa incerce lucrurile interzise de familie/societate etc doar pentru a experimenta, dar iti spun ca nici nu esti mai interesant, nici nu o sa pari mai inteligent fata de altii daca fumezi

| Dervbt a răspuns (pentru ovidiu29asd):

M-am apucat de fumat din cauza ca sunt singur si depresiv in general. Nu pentru ca am vazut pe altii, am cautat ceva sa ma calmeze. Nu am vrut sa par mai smecher in fata prietenilor, nici nu am asa ceva si nu mai exista asa ceva in ziua de azi. Nu beau cafea, alcool rar(intr-adevar beau mult atunci cand o fac). As vrea sa mai reduc din ele macar, ma mint singur cand zic ca ma las de tot. Atata tot.

| ovidiu29asd a răspuns (pentru Dervbt):

Si crezi ca daca fumezi o sa fii mai putin singur? Mai iesi pe afara, mai socializeaza. Daca zici ca ai o stare depresiva, cred ca ar fi mult mai eficient sa tratezi cauza, nu efectul. Sunt convins ca stii mai bine ce te supara si ar trebui sa modifici/renunti la motivele ce ti-au generat starea respectiva. Sper ca am ajutat