| Hambo69 a întrebat:

Vreau sa iau proteine si vreau sa stiu daca dezvolta masa musculara (cu exercitii desigur) si daca sunt sanatoase

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
nu recomand asa ceva, pentru ca it va afecta organismul incearca sa mananci mancare naturala fructe si legume, si sa faci sport si sa bei minim 2 litri de apa, dormi minim 8 ore pe noapte si evita tigarile/alcoolul/drogurile.
O zi buna.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? Cu fructe si legume dezvolta masa musculara?

Si CUM NAIBA sa afecteze proteinele organismul? Tu GANDESTI inainte sa vorbesti?

Daca nu stii NIMIC, de ce comentezi?

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Dezvolta dar totusi nu ti le-as recomanda.

| Cosmin86 a răspuns (pentru T0T):

Atunci tu de ce consumi ZILNIC proteine, daca la altii nu recomanzi??

Sau esti un COPIL MIC care nici macar nu stie ce inseamna proteine si in ce mancaruri se gasesc?

| T0T a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu sunt copil si nici nu consum suplimente cu proteine, ci proteinele le i-au din alimente.
Adesea cei care isi doresc sa slabeasca sau sa faca muschi, mergand la sala, dar care iau suplimente de proteine sub forma de shake-uri, batoane sau tablete, pentru muschi mai bine conturati, se pot confrunta cu stari de greata, dar se pot alege cu probleme la nivelul rinichilor si ficatului.

Acestea nu sunt decat efecte secundare ale excesului de proteine, de care organismul trebuie sa scape, intr-un fel sau altul, relateaza BBC.

Cea mai recenta avertizare, care nu este prima de acest fel, vine din partea British Dietetic Association (BDA). Conform acesteia, cu cat mai multe proteine se regasesc in dieta, cu atat mai mult are de muncit organismul pentru a scapa de ele. Din pacate, din ce in ce mai multe persoane dornice sa-si mareasca masa musculara apeleaza la astfel de shake-uri, batoane si tablete pe baza de proteine, in speranta de a-si mari muschii peste noapte. Numai anul trecut, aceasta piata a crescut cu 15%.

Se estimeaza ca una din cinci persoane care merge la sala de mai mult de doua ori pe saptamana apeleaza la acestea.

Eu sunt adeptul proteinelor din alimente nu din sake-uri, batoane, pastile etc. Sincer nu am incredere in astea. Ce e mai sus poate fi cauzat de excesul de proteine dar eu unul nu am incredere de loc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru T0T):

Si alea tot din alimentatie sunt.

suplimente = MANCARE CONCENTRATA.

Si avertizarea de la BDA este pentru EXCES, ca am citit si eu articolele publicate de ei.