| alienware a întrebat:

am si eu o problema acum doua zile am fost pe strand si am stat la soare intre orele 12:15 m-am dat cu crema cu factor de protectie ridicat 35, a doua zi cand m-am trezit eram rosu spre roz pe tot corpul mai putin spate, azi am observat ca mi s-au umflat picioarele putin, vreau sa va intreb daca este ceva grav si ce as putea face? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te-ai ars. In primul rand ca factorul 35 nu este prea mare, in perioada asta a anului fiind obligatoriu factor macar 50. In al doilea rand ca este interzis sa stai la soare in perioada 12-16, indiferent ce factor de protectie folosesti. Cu o crema cu factor doar 35, in perioada asta, nu aveai ec cauta la soare mai tarziu de ora 9.30 sau inaintea orei 18.00.
Hidrateaza-te bine, mananca nesarat si usor, stai in casa si nu te expune deloc la soare. In cateva zile iti va trece. Ai grija, tot restul verii fereste-te de soare.

5 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Ai stat la plaja exact in intervalul orar in care se recomanda evitarea expunerii corpului la razele solare. Chiar daca te-ai dat cu crema de protectie, aceasta crema ajuta, dar nu face minuni. Evita sa stai la soare intre orele 11-16. Daca mergi la strand, du-te ori dimineata, ori dupa amiaza.
Acum probabil ca te-ai ales cu niste arsuri minore, da cu crema de galbenele si vor trece, dar pari sa ai si o usoara alergie. Iti va trece in cateva zile, dar va trebui sa fii mai precaut.

| Cherry a răspuns:

Hmm probabil te-ai lovit sau ai mers pe jos mult, sau ai stat mult in apa se mai intampla
Nu o sa mai fi rosu, in 2 3 zile te vei innegri.
Numai sta intre orele acelea, este periculos

| stephanny a răspuns:

Ia un antiinflamator, obligatoriu, iti va reduce durerea si te va ajuta, pentru arsuri gasesti diverse lotiuni foarte bune sau leacuri babesti, eu ma ard mereu la soarelaughing pot spune ca am o vasta experientalaughing

| annie120 a răspuns:

Inceaca sa iti dai cu iaurt in zonele cu probleme... pielea picioarelor era tot rosie? Poate o fi vreo alergie sau era o problema cu apa din strand...mai bine te-ai duce la un dermatologwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti merge la un dermatolog.