| Gameplay_Cirus_1998 a întrebat:

In fiecare weekend ma duc la bunici si stau vinerea, sambata si duminica acolo. Am stat pe afara iar cand m-am intors acasa am observat ca aveam ochiul stang putin rosu. Eu cred ca m-a cam tras putin curentul, ca altceva nu vad ce ar putea fi, la PC nu stau mult, de odihnit ma odihnesc, deci nu are ce sa fie. A da, si m-am trezit cu ochii lipiti. Ce vreau eu sa intreb este daca se vindeca de la sine sau trebuie eu sa dau cu ceva sa se vindece.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

E posibil sa treaca de la sine, dar e posibil sa fie nevoie si de un pic de tratament. Se pare ca ai conjunctivita, iar tratamentul de obicei e Tobradex unguent pentru vreo 5 zile, de 3 ori pe zi. Mergi totusi la doctor.

| Gameplay_Cirus_1998 explică (pentru KodrutZ):

Mi s-au mai lipit ochii mai demult si n-am facut tratament.

| KodrutZ a răspuns (pentru Gameplay_Cirus_1998):

Desigur, dar fara tratament se poate croniciza si se poate ajunge la chestii FOARTE nasoale. De aia la noi sint atitia bolonavi de cancer care se duc la doctor fix pe ultima suta de metri, ca nu se duc cind trebuie. Bine, la tine cancer nu, dar poti sa faci cataracta si sa chiorasti.

5 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Ia zi iti lacrimeaza si ochii?
Am avut si eu ochiul stag rosu, cu pleoapele lipite.Mi-am zis ca mi s-a spart un vas de sange in ochi, ca trece de la sine.Am stat cateva zile, am mers la doctor si am zis ca am o infectie foarte urata ( imi scapa numele bolii)Mi-a dat 3 feluri de picaturi care la inceput le-am pus de 4 ori pe zi o saptamana, pe care mi le-a scazut in fiecare saptamana cu cate o picatura pana am ajuns la picatura in a 4 saptamana si tot se mai vede ceva roz...
POSIBIL sa fie si o conjuctivita, scapi mai repede, dar mergi numaidecat la doctor!

| Gameplay_Cirus_1998 explică (pentru Fatamuntilor):

Nu lacrimeaza.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Gameplay_Cirus_1998):

Nici la mine nu a lacimitat din primele zile! De fapt au fost niste scurgeri!
Eu zic sa-ti faci programare la oftamalog!