| DariusKX a întrebat:

Salut TPU!
Am și eu o problema, de fiecare data când mă duc să dorm atunci când pun capul pe pernă îmi tremură pentru vreo 20 de secunde, și nu înțeleg dc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ups...astea sunt efectee secundare care te-au afecatat de la lipsa somnuluid e noapte, lipsa celor 2 hormoni vitali creierului: serotonina si melatonina.
Ti-am explicat intr-un tpic anterior...probleme pshice, neurologie, datorita lipsei somnuluid e NOAPTE si a folosirii undelor emise de telefon.

| DariusKX explică (pentru Violleta2022):

Și ce pot sa fac?

| Violleta2022 a răspuns (pentru DariusKX):

Sa nu-ti mai bati joc de sanatatea ta!
Culcarea la 9.30 sau 10 seara, cel mai tarziu. Dormit pana la 6-7 dimineata si facut sport, ca esti la varsta cand trebuie sa cresti sis a te dezvolti.
Hrana sanatoasa, fara fast food, fara sucuri, fara porcarii.
Nu este de gluma cu asa ecva, fiindca poti lesina, potia junge ins spital...
Telefonul il tii doar pentru a suna parinti 2 min si atat.
Eviti sa mai stai pe telefon si schimba-ti starea de boala cu una de copil sanatos, dormind sanatos, mancand sanatos si juacndu-te sanatos ori facand uns port in aer liber.
Nu, chiar nu gluemsc, starea ta de sanatate deja da rateuri... si daca nu te opersti acum, se vreo intampla si lucurui rele.
Nu stiu unde-ti sunt parintii si de ce nu esti supravegheat, dar cred ca esti destuld e mare sa pricepi si singur ca ai ajuns in halul asta din cauza unor obiecuri proaste si sanataose, care AZI trebuie sa inceteze, daca vrei sa fii maine un tanar sanatos si normal.

| DariusKX explică (pentru Violleta2022):

Și părinți mei îmi spun sa nu mai stau pe telefon noaptea, dar eu am fost prost și nu i-am ascultat crezând că nu voi păți nimic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DariusKX):

Se poate si mai rau... aici in Australia, sunt avertizati parintii sa supravgheze copii asupra folosirii telefonului, fiindca tot mai multi copii mici sunt depistati zilnic cu cancer la creier.
Toti incep cu stari de ameteala, dureri de cap, stari de lesin...
Apoi, dormitul orelor de noapte este vital epntru creier!
Ti-am explicat, numai cand DORMIM INTRE 10 noaptea si 2 dimineata se produc 2 hormoni vitali creierului: serotonina si melatonina.
ia de cauta pe internet si citeste, ce fac acesti 2 hormoni!

8 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Darius, ne-am vorbit amandoi ca te vei culca la 22:00 si lasi tel. si prostiile fiindca tu esti un copil inteligent; atat ai tinut minte? Tu, chiar vrei sa te imbolnavesti si sa-ti ratezi un viitor stralucit? Ai habar cati oameni au nevoie de ajutorul tau si tu? Tu pierzi timpul cu prostii si ignori ceea ce: parintii tai, noi cei de pe TpU si corpul tau iti spunem. M-ai necajit tare!

| DariusKX explică (pentru Caro34):

Eu am inceput deja sa fac ce ai zis tu happy

| Caro34 a răspuns (pentru DariusKX):

Multumesc mult ca te-ai gandit la ceea ce ti-am spus/scris! happy

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Mergi la medicul de familie urgent nu te juca cu sănătatea poți avea ceva serios și nu ști.