| P3TR3 a întrebat:

am si eu o problema!
Eu de mic practic sportul, asa-zisul fotbal cunoscut de toti.
De 2 luni - 2 luni si ceva nu am mai facut antrenamente si nu prea mai am conditia fizica foarte buna ca inainte.
Ieri am fost la terenul sintetizat de fotbal (Un teren cam cat un sfert dintr-un stadion ca al unei echipe mari)
Am jucat si pot sa zic ca am facut efort si m-am solicitat 200% adica tot timpul am alergat,nu am stat pe loc nici un moment.
Cand am venit de la fotbal, am avut niste dureri de inima dar nu stiu de ce.
Am spus ca poate imi trece, ca sunt doar de moment dar si azi ma doare cand fac efort sau cand ma incordez...de ce?
Mentionez ca nu am spus nimic parintilor pentru ca si ei au problemele lor si nu vreau sa ii sperii si eu.
Daca puteti sa imi spuneti ce sa fac...va rog frumos, dar cineva care stie ce zice, sa nu ma panicati mai rau.
Va rog frumos sa ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Salu134 a răspuns:

Pai asta e ca nu ai alergat de mult timp.Ar fi bine mai des sa alergi si dupa aceste dureri nu vor mai persista.

| P3TR3 explică (pentru Salu134):

Mersi mult...dar totusi..sunt cam panicat, oare am de ce? Se poate agrava situatia? Ca si acum mai doare inca.

| Salu134 a răspuns (pentru P3TR3):

Pai eu tot ma ocup cu fotbalu si mereu, daca ne da pauza 2 luni dupa ma incepe a durea inima sau altceva, dar cu timp imi trece.Mersi de funda.

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa te examineze un medic; sunt simptome serioase de care ar trebui sa le spui parintilor tai pentru a merge impreuna la medic.
http://www.i-medic.ro/boli/cardiologie

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandruuuuuuu a răspuns:

Uite, eu am practicat fotalul 6 ani, uneori si cu pauze de 2 luni, 3, mi-a fost foarte greu sa revin dupa si pateam si eu ca tine, depuneam pra mult efort ma intepa inima, dar mie dupa o zi imi trecea. Sunt 2 lucruri care ti le-as putea recomanda:
-Incearca acasa sa faci niste exeritii de anduranta(flotari, etc) ca sa se obisnuiasca organismul cu efortul din nou
-daca durerea persista anunta-ti parintii, indiferent de probleme, cred ca fiul lor este cel mai important pentru ei, sunt sute de cazuri anual cand fotbalistii mor pe teren ca fac infarct sau altceva. Nu te juca cu viata ta.

| SpeedO123 a răspuns:

Pai mult timp nu ai facut Sport nu tiai fortat si acuma ai facut brost si organismul nu e obisnuit incerca sa faci in fiecare zi cit de putin sport