| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema. Ieri m-am julit intr-un scaun accidenta...A fost impins cu forta si mi-a sarit in mana.Din cate am auzit cei care invata de dimineata tura (1) la scoala unul dintre ei are HIV...Am dat-o in paranoia putin se poate sa ma fii infestat? Cat traieste virusul hiv pe un corp strain?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| moniquah a răspuns:

HIV nu se ia prin atingeri, doar pe cale sexuala sau prin sange poti sa stai linistit ca nu ai cum sa iei doar daca nu cumva ai avut contact sexual sau v-ati dat sange de la unu la altu... daca nici asta nu te linisteste peste o luna mergi la medic ca pe moment nu o sa iti iasa nimic la analize... dar cum am zis: daca nu ai facut sex sau schimb de sange nu ai nimic