| maxpaynelol a întrebat:

Salut tpu.Am si eu o problema ls unghia de la piciorul drept.De o saptamana mi s-a umflat marginea unde se termina unghia(in dreapta).La colt de la unghie in partea dreapta e mai rosu si mai umflat, ma doare.Am bagat acolo o foarfecuta dar nu e nimic acolo deci chiar nu inteleg.Acolo zona dintre carne si unghie, de obicei imi scoteam ca erau acolo niste colturi, dar acum nu e nimic dar e umflat si doare.Ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Tinna666 a răspuns:

Eu cred ca totusi ti-a ramas un colt mic acolo. daca nu l-ai vazut nu inseamna ca nu e acolo.happyeu zic sa mergi la doctor. sper sa nu te sperii, chiar nu vreau asta dar o verisiara tot asa avea probleme cu colturile de la unghii, ii intrau in carne si se umfla, o durea si s-a operat si acum nu mai are probleme happy... Un mic control la doctor nu are ce rau sa iti faca.insanatosire grabnica! happy

| caltialaura123 a răspuns:

Fii atent la mine. Asta e o unghi incarnata. In momentul asta am si eu una. O am de o luna si ceva si a inceput sa imi treaca. Cumpara Betadine. Si spala unghia cu ceai de galbenele. Pune ceaiul intr-o galeata ceva happy si pune piciorul acolo. Si stai cu el o ora sau chiar mai mult. Daca vezi ca se agraveaza...inmoaie o discheta in Betadine si pune-o pe unghie si dupa infasoara-l cu bandaj si leaga-l. In fiecare zi sa iti schimbi bandajul si sa te speli cu apa si sapun. Daca intr-o luna si ceva nu iti trece atunci trebuie sa te operezi, o sa te doara sad. Dar nu cred ca se pune problema de asa ceva. Si dupa ce faci toate astea trebuie sa stai cu degetul la aer. Asa ma pune mama sa fac. Eu nu vreau pentru ca se vede urat cand stau cu prietenii, dar ma obliga happy. VEZI CA TREBUIE SA ITI CREASCA UNGHIA IN COLT, daca o sa ti se intample...e semn bun. Fii calmwinking

| GeorgianaTudor1234 a răspuns:

Ar trebui sa consulti un medic, in conditiile in care zona este inflamata de mai mult de o saptamana.