| Vasy1999 a întrebat:

Am o problema l degetul mare de la piciorul drept. Acum 10 minute am iesit afara si framiu se juca cu o minge de cauciuc (asa un pic mai mare decat o minge de tenis) iar el mi-a aruncat-o in picior iar eu am vrut sa sutez in ea si cand am sutat am sters cu degetul mare de la piciorul drept de pamant si mam julit langa unghie in partea dreapta si cred ca mam lovit si sub unghie caci e un pic vinetie spre partea stanga si pe marginea unghiei tot pe partea stanga e sange uscat (mam curatat cu un servetel umed dar nu am dat si pe acolo ca ma durea)caci mi-a curs sange si de la julitura din din unghie din varf tot curgea. Atunci ma durea degetul cand il miscam dar acum ma doare foarte putin si imi zvacneste unghia acolo in zona unde e sange uscat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MusicON95 a răspuns:

Pune o compresa cu apa rece, de la congelatorwinking asa pentru inceput. dar maine poimaine daca nu iti trece du-te la doctor poate e ceva mai gravwinking

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se inegreste unghia si cade dar nu-I bai creste alta. Dupa par si dupa unghii sa nu-ti para rau.

| Vasy1999 explică (pentru anonim_4396):

Unghia e vanata nu neagra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vasy1999):

Tot aia este. Cade sigur

| CaDet10000 a răspuns:

Parintii sau : spirt sau altele ce multi nu stiu e ca cuticula protejeaza unghia de a creste in carne, sa nu faci vreo infectie, dezinfecteaza-o...nst ca imi pare ca ai scris rapid si panicatalaughing dar negreaza de sub unghie v-a trece, se va reface unghia daca s-a rupt va fi cam slaba asa ca la miscare excesiva se va rupe iar dar fara dureri si va creste normal si k, negreala maai poate persista mult, avand in vedere ca ai intrebat pe TPU nu e o julitura mare, in orice caz maine du-te la farmacie si spune-le ele sau ei iti vor da unguente sau cv de dezinfectat, plasturi si odihna, poate si antibiotice in caz de infectie, ar necesita analiza de sange..pt a fi sigur, chiar daca e mica microbui intra direct in sange, sansa e mai mica decat la o rana mare dar e o sansa acolo. Farmacia crede-ma, te ajuta ei/ele mai bine decat noi.

| Vasy1999 explică (pentru CaDet10000):

In primul rand sunt baiat nu fata! Si in al doilea rand eu nu am inteles nimic din ce ai zis ia te roog frumos si rescrie raspunsul romaneste.

| CaDet10000 a răspuns (pentru Vasy1999):

Pai da scuze... obosealalaughing dar du-te la farmacie...negrala de sub unghie, vineteala, tot acolo, tu ai o pata neagra sub unghie nu? da, pai du-te la farmacie intreaba cu ce sa te dai sa nu faci vreo infectie daca e mare rana daca e doar una mica, dezinfecteaza cu niste spirt si panseaza-te.

| Gilca_Madalina_1975 a răspuns:

Pune niște gheață, udă un șervețel cu apă rece, pleacă la doctor.