| anonimul0724 a întrebat:

Am si o problema cu mama mea, a prins-o răceala acum 3 zile si de atunci tusește excesiv(tuse seaca).
Ce as putea cumpăra de la farmacie sa-i treaca răceala si tusea?
Dau funda, fără"sa se duca la doctor si nu stiu ce"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Stodal este bun pentru tuse si se da fara reteta. Ii mai poti da produse pe baza de paracetamol si propolis, miere. Daca face febra va fi nevoie de antibiotic si pentru asta e nevoie sa mergi la medic.

| Catrice a răspuns:

Păi, știi, doar medicul ii poate da tratamentul potrivit. Poate fi o simpla răceală sau o complicație care necesita antibiotic.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la medicul de familie si ii zici!

| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Eu sfatuiesc un defribrilator d-ala daca are cineva sau sa ceara la farmacie si ii da si un lichid cu care se incarca, face cu el 10 minute sau 15 pe zi isi si tu razi de dansa ca e cam amuzanta chestia. Sau varianta 2, ceaiuri naturale calde cu lamaie. Eu asa gandesc. Sper totusi ca ti-am fost cat de cat de folos.

| lilianaadelina a răspuns:

Solphadeine

| Vl4dootz a răspuns:

Coldrex

| weloveit a răspuns:

Poti sa te duci sa ii iei un spray tamtum verde, strepsils si sa intrebi farmacistele pentru ca sunt niște pastile pentru tuse seaca (dar imi scapa denumirea). Poti incerca sa i iei si cateva plicuri de coldrex, fervex. Poate totuși cand isi mai revine, poti consulta un medic pentru ai prescrie o reteta. Toate cele bune! Multa sănătate