| madalin552 a întrebat:

am si o problema, de aproape un an o data la cateva zile imi apar niste pete mari rosii pe picioare de la genunchi in jos insotite usor de mancarime, initial credeam ca sunt alergic la praf deoarece cand ieseam afara si eram expus la praf imi apareau dar recent a inceput sa imi apara si cand stau in casa. Am 15 ani, ce inseamna si ce pot face? O sa ma duc cat de curand la recoltare de sange si la un dermatolog,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pai chiar alergie pare sa fie, iar acele pete cu mancarime se numesc in limbaj generalist urticarie, ai dreptate poate fi si ceva dermato. Daca ar fi alergie ar tine cateva saptamani si ar disparea, dupa care ar aparea ceva mai tarziu. Pe de alta parte ai facut vreodata un soc alergic de genul sa ti se umfle capul, urechile, genunchii si alte articulatii? daca raspunsul este NU, nu pare alergie.Pentru ca prima forma a acesteia este un fel de soc anafilactic dupa care daca este tratata sistemul imunitar se obisnuieste cu ea si cand pacientul este expus factorului alergen apar de obicei urticariile, un fel de intepaturi de tantar care te mananca si nu trec decat daca tii regim fara proteine (adica fara carne, branza, unt borcanase cu iaurt hehe )

| madalin552 explică (pentru Simpatic):

Nu am avut niciodata umflaturi, ieri mi-au aparut petele cand am iesit afara si erau de la genunchi in jos si a durat cam o ora pana sa treaca cu o foarte usoara mancarime, posibil sa fie ceva hepatita?

| Simpatic a răspuns (pentru madalin552):

Hepatita de care? A, B sau C? nu asa se manifesta hepatita, din pacate nu stiu ce sa zic referitor la problema ta.

| madalin552 explică (pentru Simpatic):

Multumesc frumos oricum.