| anonim_4396 a întrebat:

Am văzut numeroase articole despre uleiul de ricin despre care se spune că are efecte de creștere a părului. Eu am 17 ani și se pare că am alopecie adică linia frontală a părului nu este dreaptă. Întrebarea mea este: dacă folosesc ulei de ricin, e posibil să-mi redobândesc părul care mi-a căzut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu s-a dovedit științific că ricinul ar face acest lucru.
Îți recomand henna neutră care e foarte buna pentru creșterea părului și nu numai are mult mai multe beneficii. Intra pe site-ul https://www.elemental.eu/ro/175-henna
Cea neutră nu colorează părul!

| Donsavas a răspuns:

Se foloseste minoxidil, nu ulei de ricindar poti incerca.

| Bizon95 a răspuns:

Eu stiu ca masajul capilar cu ulei de ricin impiedica, caderea parului

ca regenerare singura solutie existenta e implant de par

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da! folosit chiar de mine 1 an regenerare 100% am ramas cheala in parti din cauza sarcinii iar acum dupa 1 an parul meu e liniar nu mai am cgelie si plus de asta mi-a crescut 25 de cm in lungime! un sfat combina uleiul de ricin cu cel de cocos ticin pe scalp faci masaj iar uleiul de cocos pe lungimea parului

| gratargratar a răspuns:

Pentru alopecie barbateasca, singurele solutii acceptate de FDA sunt: minoxidril si propecia. Acestea pot incetini caderea si chiar regenera partial parul. Alte solutii nu exista momentan.

Uleiul de ricin poate fi folositor pentru femei, care nu au alopecie, caderea parului fiind episodica (exp. sarcina). In general, medicamentele pentru par in cazul femeilor sunt diferite de cele pentru barbati.

| BogdanM275 a răspuns:

Da,dar va trebui sa îl folosesti o perioda îndelungata.

| JulesDC a răspuns:

Https://youtu.be/dH-MbjlxbNY
Omul asta explica foarte bine efectele uleiului de ricin si are raspunsuri la orice intrebare despre par. Sper ca te-am ajutat!

| mistichypnosis a răspuns:

Buna!
Da,uleiul de ricin are calitati spectaculoase in cazul in care esti folosit cu regularitate.Dar totusi nu vrea sa te amagesc, parul pierdut poate sa nu se regenereze si doar incercand iti poti da seama.Pana la urma nu ai nimic de pierdut.
Iti zic si cum am folosit eu uleiul de ricin.Il incalzeam un pic la microunde( nu e recomandat insa,pentru ca se zice ca ii ia din propietati,dar poate gasesti tu o varianta mai buna de a-l incalzi). Apoi(ma asiguram intai ca uleiul nu era prea incins),il luam si imi puneam cate putin la radacina,masandu-l, cat sa stimulez cresterea parului. Dupa ce terminam radacinile, intindeam si pe lungimea parului, iar mai apoi mi-l prindeam si incercam sa stau cat mai mult cu el in par(poate chiar si peste noapte).Ai grija sa clatesti bine parullaughing
Daca mai ai si alte intrebari, iti raspund cu placere.
Bafta!smug