| alexionut98 a întrebat:

aparatul dentar fix se poate dezlipi sau poate cobora pe dinte mai jos
?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Scott a răspuns:

Eu am aparat si nu, nu se poate dezlipi, de ce se mai numeste fix? Dar daca mananci alune ca disperatul si mai primesti si un pumn in fata, atunci sunt sanse mari sa iti cada tot aparatul. Nu au voie alune... Nu te doare cand mananci ceva, doar in prima saptamana. Cand ti-l pune iti lipeste pe fiecare dinte o chestioara mica si trece o sarma prin ea. Simti cu te strange. In primele zile o sa iei calmante deaorece o sa te doara tare, dar apoi nu simti nimic. Nici cand mananci, nimic. Si nu, nu se poate cobora. Ti-l lipeste cu un lipici destul de puternic...

4 răspunsuri:
| digitalchocolate a răspuns:

Da, se pot dezlipi brechetii(nu stiu daca am scris corecthappy, dar de miscat pe dinte nu se poate pentru ca e lipit cu un fel de "ciment". Ai grija cu mancarurile crocante pentru ca iti pot dezlipi brechetii foarte usor uneori.

| RADOXO a răspuns:

Sall man! Nu, nu se poate deoarece de aia i se spune fix laughing dar daca ai fi avut aparat dentar mobil ar fi trebuit sa il scoti cand mananci sau cand te speli pe dinti!

| Scott a răspuns:

Trebuie sa mai precizez ca o sa iti faca rani in gura, pana te obisnuiesti cu el... Dar o sa ti se dea o plastilina moale pe care o poti lipi pe aparat.

| TheVampireDiaries2NE1 a răspuns:

O prietena de-a mea are aparat fix si cele mai rele lucruri care i s-au intamplat a fost sa i se indoaie putin in margini sau sa i se desprinda MAXIM o pietricica de-aia. Dar ti le poti regla la dentist happy. In fine, asta se intampla daca manaci lucruri tari sau chestii de genul asta.