| anonim_4396 a întrebat:

Ar trebui sa fac o colonospie,sau un examen rectal? sau pot rezolva problema si prin alimentele pe care le consum? Niciodata nu pot sa fac scaunul complet, de fiecare data trebuie sa consum jumatate de sul, si dupa ce il in consum, chiar daca numai apare nici o fecala pe hartie, daca o imping mai tare, adica o introduc in anus, ies foarte multe fecale. De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca sa manaci alimente care nu constipa: http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/alimente-care-constipa

| KodrutZ a răspuns:

Daca ne ziceai si cam ce maninci de obicei... lasa timpeniile si fa o cura de cruditati/salate vreo saptamana-doua. Maxim un gratar de piept de pui la salata din cand in cand. Bea apa plata cit cuprinde.

| untu a răspuns:

Aveti o constipatie si ar trebui sa va luati de le farmacie o cutie cu supozitoare cu glicerina! Luati o supozitoare si il bagati in dvs.prin anus si asteptati 10 minute si apoi mergeti in baie si va faceti treaba mare cu usurinta si fara sa va fortati prea tare ca sa iasa fecalele afara!