| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema care ma distruge psihic. Mereu am scaun incomplet, si nu am senzatia doar. pentru ca daca bag hartia mai adanc ies numai fecale. si din cauza asta cand transpir, la sfarsit de zi imi miros chilotii urat. In plus, simt si mancarimi in zona anusului si uneori intepaturi puternice. Ce as putea avea? Scaun cu sange nu am, si cand fac scaunul nu simt vreo usturime. Si cred ca usturimea este ca pur si simplu mor de nervi cand consum jumatate de sul si tot nu ma sterg bine, si de nervi apas mai tare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Atunci asta e problema. Nu e necesar sa stai atata. Nu-ti mai lua telefonul cu tine si nu o sa stai nici 5 minute. Si in restul de 35-45 ai timp sa te speli bine.
Crede-ma ca te simti alt om dupa ce faci asta... Esti mult mai sigur pe tine. Iti zic din propria experienta. Si eu am avut problema asta, si toata lumea o are chiar daca nu recunoaste. Nimic nu se compara cu spalatul...
Ganeste-te ca iti bagi mainile in wc-u, te multumesti sa te stergi doar cu niste hartie si gata? Sau preferi sa te speli. Exact la fel e si dincolo.

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Nu iti mai baga nimic. Du-te la un medic sa iti faca o colonoscopie. Te-ai gandit ca poate este si din cauza alimentatiei? Poate mananci prea putine fibre.

| anonim_4396 explică (pentru GdX):

Si ce ar trebui sa mananc?

| GdX a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand nimic fast-food si junk food. In al doilea rand multe fructe si legume.

| CuriousStuff a răspuns:

E o chestie atat de medievala stersul cu hartie, nu stiu cum de inca mai exista. Dupa fiecare scaun e cel mai indicat sa te speli bine. Daca te speli dupa fiecare scaun nu o sa mai ai niciodata astfel de probleme. Mai ales daca esti si baiat e imposibil sa te cureti suficient de bine doar cu hartie... Servetelele umede ar fi o solutie mai buna, dar daca tot ajungi acolo e mult mai ok sa te speli complet. Fa experimentul asta, spalate dupa ce mergi la baie si vezi daca mai ai problema asta, daca persista, ar trebui sa vezi un medic.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Nu miroase cand ma spal, dar uneori nu prea pot. pentru ca eu stau 40-50 de minute pe wc si daca suntem 4 persoane, intr-o ora trebuie sa vina cineva sa se spele pe maini sau sa -si puna un pahar cu apa... ma refer ca restul familiei oricum ma asteapta cand sunt la wc, dar daca ma mai si spal intra peste mine direct rolling on the floor

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci asta e problema. Nu e necesar sa stai atata. Nu-ti mai lua telefonul cu tine si nu o sa stai nici 5 minute. Si in restul de 35-45 ai timp sa te speli bine.
Crede-ma ca te simti alt om dupa ce faci asta... Esti mult mai sigur pe tine. Iti zic din propria experienta. Si eu am avut problema asta, si toata lumea o are chiar daca nu recunoaste. Nimic nu se compara cu spalatul...
Ganeste-te ca iti bagi mainile in wc-u, te multumesti sa te stergi doar cu niste hartie si gata? Sau preferi sa te speli. Exact la fel e si dincolo.