| anonim_4396 a întrebat:

E posibil sa am hemoroizi la 14 ani? Cateodata simt o intepatura in anus puternica. Cand ma duc la toaleta si fac scaunul numai intampin nicio problema. Sangerari pe hartie am avut o singura data cand am sters foarte brutal (eram mai mic) Si cateodata ma mai mananca. Eu am obiceiul sa nu imi fac nevoia la timp, si cand ma duc sa fac scaunul, am senzatia ca rectul nu e golit. De fapt, nici nu e, pentru ca sterg chiar si jumatate de ora pana cand numai apar fecale pe hartie. Voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil, daca esti sedentar, constipat sau iti traumatizezi zona. Poti avea si o fisura anala, din ce povestesti. Nu te sterge jumatate de ora, este neigienic si traumatizeaza extrem zona. Sterge-te cu blnadete de doua, amxim de trei ori si apoi spala-te cu apa calduta si sapun.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Acum dupa ce am facut efort fizic ma mananca un pic anusul. Daca ma sterg de 2-3 ori cum ziceti dumneavoastra fac chilotii maro.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Ma pot numi sedentar de cand a inceput vacanta, dar nu sunt deloc gras..si de o saptamana ies in fiecare seara afara.

| MedLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa fii si tu sigur du-te le un un doctor iti face un tuseu rectal si vede exact daca ai sau nu hemoroizi. Iar daca n-ai iti face o rectoscopie. Asa doar din spuse nu poti fi sigur. Dupa ceea ce spui tu arata c-ai avea hemoroizi dar e posibil sa ai si altceva. Daca ai hemoroizi si sunt mari ei vor trebui tratati chirurgigal, de aia iti si zic sa vezi un medic, plus ca-ti da si un tratament corespunzator asa din spuse nu faci nimic.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, fiindca dupa fiecare scaun trebuie sa te speli. cand aveam ca 5 ani, am observat ca e dificl sa ma sterg cat de bine as fi vrut si atunci bunica mi-a explicat ca in general adultii se spala la fund dupa scaun. Si asa fac ed atunci incolo. In rarele dati cand nu sunt intr-un loc in care sa ma pot spala (toalete publice fara chuiveta in cabina), folosesc servetele umede pentru zona intima.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai dureri si eventual si sangerare, sterge-te cu hartie moale, dupa care spala-te cu apa calduta si sapun.
Dupa uscare ar fi indicat sa te dai si cu cremo Homorzon(facut tocmai pentru asemenea probleme). E si unguent si dezinfectant, avand efect de vindecare chiar in 2-3 zile.
Ai grija sa nu consumi mancaruri care-ti fac constipatie sau diaree puternice!

| aumih16 a răspuns:

Trebuie sa ai grija si la ce mananci desigur si cum mananci ce bei si cum bei! ca sa scapi de problema asta! nu trebuie sa te operezi neaparat! nu poti sa tii si o cura! de legume de fructe! sa faci si miscare! crezi ca daca te operezi ai scapat gata! creste riscul hemoroizilor! asa!

| Ripley a răspuns:

Nu cred ca e normal la varsta aia sa ai asa ceva.
Cred ca hemorozii sau macar unii din ei se simt la atingere ca niste umflaturi?
faptul ca trebuie sa te stergi si jumatate de ora e anormal rau. incearca sa stropesti putin hartia cu niste picuri de apa sau cum ti-a sugerat Brigaela, incerca sa te speli in zona dupa scaun, n-o sa mai trebuiasca sa stai jumatate de ora sa te stergi.
in rest nu sta mult pe WC, din cate stiu asta cauzeaza hemoroizii, mai bine mergi de mai multe ori si stai putin de fiecare data decat sa mergi odata si sa stai o ora laughing
consuma fibre asta e ceva impotriva aparitiei lor. Si incerca sa nu stai mult in fund la calculator dar nici sa nu stai mult in picioare.