| ThePotato a întrebat:

happy Are ceva daca beau 5 litri de apa pe zi (vorbesc foarte serios). Si daca da sau nu de ce? Funda happy!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Marwell a răspuns:

In primul rand fortezi rinichii, si in al 2 daca bei asa multa apa ar putea sa ai diabet,

| ThePotato explică (pentru Marwell):

Nu va ingrijorati laughing Beau de saptamana trecuta asa de mult laughing.

| ThePotato explică (pentru Marwell):

Da dar daca beau multa in zilele caniculare nu ar fi o problema nu? Si cam 3 litri ar fi suficient?

18 răspunsuri:
| DeejayAndr3y a răspuns:

O să ai broaşte în burtică.
Nu se întâmplă nimic.E chiar recomandat, e bine pentru organism.Ai lichide în corp. Dacă nu ai suficiente lichide în corp, te poţi deshidrata şi nu e bine.Deci,poţi să bei câtă apă vrei.Că nu se întâmplă nimic.

| ThePotato explică (pentru DeejayAndr3y):

Da dar cica faci diabet asa ca mai scad putin big grin

| doctorandus a răspuns:

Hiponatriemia te paste, sigur daca ai 200 de kile, merge si-asa.

| ThePotato explică (pentru doctorandus):

Vreau sa stie toata lumea ca nu-s bolnav. laughing Vroiam sa stiu daca are ceva. Vroiam sa-mi planific asta laughing.

| doctorandus a răspuns (pentru ThePotato):

Hiponatriemia e o chestie dupa care te ia cu salvarea si daca ai noroc poti iesi din coma, daca nu, sapa si lopata.

| Frank51 a răspuns:

Doamne, 5 litri de apa/zii este mult, sigur ai ceva, maxim sa zicem 3 litri ca 2 este recomandat dar 5 este mult,

| greyhound a răspuns:

Poti sa si mori. In primul rand organismul ia apa si din mancare, daca mai adaugi la asta inca 5l pe zi, o sa ai mari probleme.
Cauta pe google hiponatremie sau suprahidratare, sa vezi despre ce vorbesc

| Niiiicu a răspuns:

Salut,chiar nu este bine sa bei atata apa pe zi, bea maxim 2.5 l big grin

| morandi a răspuns (pentru Niiiicu):

Este exagerat dar sa inteleg ca asa ti-ai propus sa bei 5 litri de apa nu?laughing

| Niiiicu a răspuns (pentru morandi):

Nu eu mi-am propus malaughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da nu-i bine sa bei atat de multa apa, probabil ai diabet!
In plus iti fortezi rinichii.
Te pup!

| hkr a răspuns:

Nu are nimic.Este chiar indicat sa bei cat mai multe lichide mai ales in perioada asta foarte calda.Este foarte important sa-ti hidratezi organismul.

| Somebodyღ a răspuns:

Bei pentru ca simti nevoia sau pur si simplu? 5 litri e destul de mult, ingestia de cantitati prea mari de lichide poate fi o cauza a diabetului zaharat.

| Stepbystep a răspuns:

Vazusem cu ceva vreme in urma un reportaj, la TV, despre un domn, care beut 12L de apa pe zi si a murit.

Corpul uman, in ultima instanta reprezinta un echilibru de substante. Orice dezechilibru, cauzeaza probleme. Fie ca bei prea multa apa, sau iei prea mult calciu...magneziu..fier..etc.