| Claudiuk1 a întrebat:

As avea si eu cateva intrebari, la care sper sa primesc raspuns
Prima ar suna cam asa:
Avand in vedere ca am 16 ani abia impliniti, 73kg 1.78m inaltime, am practicat destul timp sport (judo,karate, innot de performanta 3 ani de zile) acum practic kick-box, as vrea sa stiu daca este posibil sa ajung la 1.84-1.85m inaltime( avand in vedere ca tatal meu are 1.82-1.83 si din spusele lui, in adolescenta, la 16 -16 ani jumatate, a avut o explozie de crestere de la 1.67 la inaltimea actuala) Este posibil sa.l mostenesc si in aceasta privinta, pe langa faptul ca structura corpului este exact ca a lui, si la asemanarea chipului suntem identici.
2) Vreau sa ma lamuriti va rog frumos, in privinta hipercalcemiei/hipocalcemiei. Adica, de cand ma cunosc consum multe lactate, branza, lapte, iaurt, tot ce contine lapte. Am citit pe diverse forumuri ca prea mult calciu ar accelera procesul de inchidere a cartilajelor de inaltime, deci nu as mai putea creste. Legat de hipocalcemie, adica de lipsa de calciu, eu am pe 8 unghii din 10 , pe unghiile mainilor, am acele pete mici albe , care din "popor" inseamna lipsa de calciu. Sper sa ma lamuriti si pe mine,va rog frumos. Va sunt recunoscator, si cel mai complex raspuns va primii o funda MARE si toata recunostinta si respectul meu. Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

1 De crescut se poate sa mai cresti. In mod normal un baiat creste pana la 21-22 de ani. Problema e ca daca faci sport e posibil sa nu mai cresti. Cunosc un caz in care un tip a facut lupte greco-romane. Dar cum am mai zis : depinde! Iar legat de faptul ca semeni cu tatal tau : chiar nu conteaza. Fiecare organism e diferit!
2 Faza cu petele albe pe unghii e doar o vorba din popor neadevarata. Calciu te ajuta sa iti intaresti oasele deci si la crestere. Si nu conteaza neaparat cat lapte bei ci cum iti functioneaza diferite glande din corp care ajuta la fixarea!

| StefanCristi55 a răspuns:

Adevarul e ca lactatele ajuta foarte mult dezvoltarea oaselor, insa daca vei consuma foarte mult iar nu e bine, deoarece, dupa cum ai spus si tu, va accelera procesul de inchidere a cartilajelor.Ideea e ca trebuie sa mentii un echilibru, 2 cani de lapte pe zi a cate 250 ml ar fi perfect. Poti sa intrebi orice medic endocrinolog despre asa ceva si vei vedea ca am dreptate, si la 1, 78 ar trebui sa fii fericit, eu am cam 1, 65 la 16 ani dar inca mai sper sa cresc.

| olix20 a răspuns:

Calciu este recomandat de medici pentru intarirea oaselor, plus ca esti la ovarsta inca in crestere si alimentatia ta trebuie sa fii bogata in vitamine, proteine plus ca faci si sport de performanta. Din cate stiu calciu nu afecteaza cresterea...iar petele alea de pe unghii sub forma populara lipsa de calciu. e de adormit copii. asa ca eu iti zic stai linistit ca de ajuns la 1.80m ajungi.

| rzvtzapu a răspuns:

Salut Pure_3360, te rog da-mi add k vreau sa te intreb ceva big grinbig grin rzv.tzapu!