| marianvranceanul1 a întrebat:

Ceaiul verde si ceaiul negru provoaca insomnie? Ca eu beau un litru de ceai negru si o cana de ceai verde si dorm foarte bine.Chiar nu imi vine sa ma mai trezesc.Bine,sunt elev intra 8 a.E adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Este mult un litru de ceai pentru varsta ta, este suficient o cana in prima parte a zilei!

| darrio2007 a răspuns:

Esti imun la astfel de ceaiuri.

| Azµre a răspuns:

Ceaiul verde cât și cel negru conține cofeină!
Prin urmare da provoacă insomnii!

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

In cantitati mari, da. Depinde si cum asimileaza organismul.
Incearca sa mai raresti sau sa schimbi soiul ceaiului.

Sanatate!

| marianvranceanul1 explică (pentru DraudeS):

Ai citit toata intrebarea? Am zis ca beau 1 litru si ceva si dorm foarte bine.

| marianvranceanul1 explică (pentru DraudeS):

Da.Prtea cu asimilatul o cred.

| DraudeS a răspuns (pentru marianvranceanul1):

Nu am negat ca bei 1 litru de ceai. De asta am specificat "in functie de cum asimileaza organismul"

Sanatate!

| Tagaso a răspuns:

Ceaiul Verde,Negru sau oricare ceai conține o substanță numită Teină, similară cu cea din cafea(cafeină)provoacă insomnie dacă bei ceaiul ocazional, la tine, în cantitate de un litru, nu știun de cât timp, ești imun la teină( adică nu mai are efect)ceaiul se bea maxim 3 căni pe zi dacă faci un tratament care necesită ceai, 3 săptămâni după care faci pauză 1 lună, repeți cura la nevoie( ceaiul băut în loc de apă nu face bine, poate face mai mult rău)