| Dr4ken a întrebat:

Salut TPU, as vrea sa ma apuc de slăbit și nu știu de unde sa ma apuc, știți ceva diete nu foarte complicate? Menționez faptul ca am 1.90+ Înălțime / 160kg si 26 de ani, prin diete simple ma refer sa nu fie foarte mult de gătit sau foarte costisitor, astept opiniile si părerile voastre sau diete.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Poti slabi tinand o dieta serioasa macar 6 luni de zile sau poti merge la sala sa alergi pe banda 5-10km pe zi.

In principiu nu trebuie sa te stresezi cu gatitul ca nu-i complicat si nici costisitor: trebuind sa mananci doar carne si legume sau salate. Unele mese de carne pot fi inlocuite si cu organe de animale: ficat, rinichi, plamani, poti manca: pateu de ficat cu salata, oua fierte sau facute pe apa (fara prajeala in ulei), ficatei de pui fierti samd.

O dieta care ajuta enorm la slabitul rapid, dar se tine pe o perioada scurata de vreme este DIETA CU VARZA, care de obicei este recomandata de medicii de la spital, inainte de operatie foarte serioase, cand persoana trebuei sa dea jos 10-15kg.

Poti tine aceasta dieta 2-3 saptamani ca sa scapi de un surplus de 10-15kg si apoi sa treci pe o dieta FARA carbohidrati si dulciuri, mancand numai Proteina (carne de pui, vita, porc slab, curcan, peste si organe de animale).

Singura bautura admisa: este APA plata (nu miernala nu carbogazoasa).

| Dr4ken explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc, asta e răspunsul pe care îl așteptăm.

11 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Esti obez de mic?
Ai mai tinut vreo dieta vreodata?
Cu sanatatea cum stai?
De gastric sleeve nu te-ai interesat?
E cea mai buna solutie pe termen lung cand vorbim de obezitate morbida-superobezitate.

| Dr4ken explică (pentru alina2k18):

Când eram mic eram foarte dolofan, dar crescând am slăbit extrem și eram foarte înalt dar după 18/19 ani am început sa ma îngraș, sunt și foarte pofticios dar încerc sa ma abțin cât de mult.

| Dr4ken explică (pentru alina2k18):

Odată am ținut o dieta in care m-am abținut de la toate chestiile și mâncam orez cu legume și piept de pui, am slăbit exagerat dar cu timpul m-am îngrășat din nou și de un an m-am lăsat și de fumat.

| alina2k18 a răspuns (pentru Dr4ken):

Te cred, dar daca de mic ai fost grasun si iti placea mancarica multa e ffff greu sa mentii o greutate normala, faci dieta si iar ingrasare si stomacul iar se dilata si cere mancare multa.
O data ce ai avut o greutate f mare corpul tot o sa revina acolo.
Ai grija ca de la >30 ani te pandeste diabetul, infarctul inclusiv AVC [ de aia intrebasem cum stai cu sanatatea ca daca ai colesterolul mare, trigliceride uriase trebuie avut mare grija ]. Nu mai zic de articulatii si picioare, totusi tin 160kg.
Eu in locul tau as face un credit si m-as opera.
Da, stiu ca nu operatia slabeste ci faptul ca nu mai poti manca mult si daca te fortezi stii ce se intampla.
E ca atunci cand mananci fff mult si ti-ar mai da cineva inca 3 pizza si o tava de placinta si nu mai intra laughing asa e la operatia de stomac dintr-o portie mica.
Gandeste-te ca ai numai avantaje.

| Dr4ken explică (pentru alina2k18):

Am fost și la analize de sange, trigliceridele puțin mai mari decât normale, colesterolul normal din câte îmi amintesc.

| Hyperion7 a răspuns:

TU NU AI NEVOIE DE O DIETA, CI DE UN STIL DE VIAȚA!
daca vrei sa te menții sănătos/sănătoasă și vrei sa fii și fit, nu doar că trebuie să ai un stil de viață sănătos, dar trebuie sa faci și mișcare constant.
1.Inima ta îți va mulțumi.
2. Celulele tale îți vor mulțumi.
3.Creierul îți va mulțumi.
4.Ficatul îți va mulțumi
5.Tot organismul îți va mulțumi.

Așa că,renunța complet sau macar gradual la zahar,grăsime, prăjeli,alimente procesate, fast food, la mâncare comandata și la gustări.
Am zis că le poți rari, nu neapărat să le scoți din dieta ta, bineînțeles până nu mai simți nevoia să mănânci acele junk food.

ATENȚIE! NU FACE VREO DIETA EXTREMĂ! NU DOAR CA TE VA AFECTA PE TERMEN MEDIU, DAR SI PE TERMEN LUNG! FII PERSEVERENT(A) SI VEI AVEA REZULTATE! NICIUN SUPLIMENT NU TE SLĂBEȘTE PESTE NOAPTE!

Recomand sa te uiți la acest canal și sigur te va ajuta!
https://youtube.com/@StareaSanatatii?si=IqvPK13FC3M__DO0
Bafta multa!

| Dr4ken explică (pentru Hyperion7):

Fac mișcare constant, zilnic 8-17 merg foarte mult pe jos, mănânc doar când ajung acasa dar mănânc bine. Am băut foarte mult cola sau alte sucuri, mai fast food etc. Și am zis ca vreau sa mai slăbesc.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Dr4ken):

Înțeleg,atunci acest canal pe care ți l am recomandat, sigur te va ajuta!

| vasileparnaie a răspuns:

Dai la sapa si mananci ciorba

| Dr4ken explică (pentru vasileparnaie):

Am un loc de munca in care necesita foarte mult efort fizic. Cu ciorba ma împac dar mno sunt pofticios tare.