| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa ma definesc...Merg la sala de ceva timp am prins forta dar as vrea mai mult sa lucrez la aspectl fizica..Am auzit ca, Cardio este necesa.Este asa? Se poate sa scad in talie etc... Daca fac cardio se arde grasimea calumea? In cat timp pot arata asa mai "atletic"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate îmi spui și mie ce este aia "cardio"?
NU EXISTĂ exerciții cardio, cordul care este un mușchi devine mai activ la intensificarea exercițiului fizic pe care îl faci, nu poți încorda inima și relaxa voluntar așa cum poți face cu mușchii brațului, de exemplu.
Toată lume asta spune, exerciții cardio, dar ele în realitate nu există. Nu poți încălzi inima înainte de un joc de fotbal, ci o încălzire generală asupra tuturor mușchilor.
Sper că ai înțeles ce am "spus"!
Mergi și pe alimentație săracă în grăsimi, dar ai nevoie de proteine care le găsești în carnea slabă/ouă, etc.
Succes!
Pa, pa.

| pietrean a răspuns:

Exercitii "cardio" exista.Asta este o denumire, pentru exercitiile ce pun la lucru inima, pe langa muschi, circulatia venoasa.Aerobicul,ciclismul(sau bicicleta fixa),banda,sau alergatul usor in aer liber, dansul, toate stimuleaza activitatea cardiaca, creste aportul de oxigen in organism, rezolva probleme circulatorii, contribuie la prevenirea unor afectiuni cronice.

| pietrean a răspuns:

Am uitat sa-ti raspund:daca vrei sa slabesti in talie, ar fi alte exercitii.Rotiri ale corpului din talie,din pozitia sezand pe o parte,ridici cate un picior, abdomene, dar si miscarea in aer liber este buna.Dar toate exercitiile trebuiesc insotite si de o alimentatie corecta, atat pentru a nu se depune grasimea, mai ales pe burta, cat si prin alte parti.Pentru accelerarea metabolismului, bea infuzie de ceai verde, cate 1-2 cani pe zi, dar nu seara(are cofeina si da insomnie).