| FitMonkey a întrebat:

am auzit ca nu pot lua in masa musculara si sa slabesc in acelasi timp.

am ceva grasime be abdomen si as vrea sa scap de ea, dar nu as vrea sa imi intrerup antrenamentele pentru masa musculara.

ma antrenez de 4x pe saptamana la sala: luni,marti, joi, vineri
cardio nu fac aproape deloc

intrebarea mea ar fi: daca fac cardio ma ajuta sa scap de grasimea abdominala si intretimp sa ma dezvolt in masa musculara?

cand? sa fac cardio? miercuri sau sambata? sau si-si? asta ar insemna sa merg zilnic la sala cu 4antrenamente cu greutati si 2 cardio. ce ma fac? multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Citeste aici :

http://www.cristianmargarit.ro/2011/02/antrenament/masa-vs-definire

Iti explica detaliat problema ta :)

8 răspunsuri:
| AlinPlaya a răspuns:

Salut. Fa-ti antrenamentele normal doar ca adauga si cardio. O jumatate de ora de alergare pe banda sau pe bicicleta eliptica e tot de ce ai nevoie. Bafta!

| Sakura25 a răspuns:

Poti sa faci banda inainte sa lucrezi pentru masa musculara.Dar ai grija sa nu faci exces pentru ca iti consumi masa musculara.Nu mai stiu exact de la cate batai pe minut in sus organismul incepe sa iti consume masa musc.Cardio te poate si ajuta dar te si tine pe loc, ca sa spun asa.Ca sa intelegi mai bine, facand cardio iti ridici pulsul inimii, circulatia sangelui e mai buna, astfel muschii sunt irigati mai bine, grasimile se ard pentru ca ai nevoie de energie...instructorul de la sala nu iti explica nimic?

| trust24 a răspuns:

07.00-----50mg ovaz+50gr proteina aminoacizi 5 buc
11.00-----un mar, 20 de buc de alune naturale
13.00-----piept de pui 100gr+50gr cartofi
17.00---100gr de proteina+4 albusuri de oua
20.00----100gr de proteina in 300ml de apa...
Dupa o ora mananci 100 de gr piept de pui si 50mg orez... in timpul antrenamentului fa 1, 5 de cardio si vei slabi.

Succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru trust24):

Serios? 100 de gr de proteina la o singura masa? laughing

Corpul asimileaza 30-40 de grame la o masa, restul pana la 100 o sa fie eliminat + ca iti fortezi stomacul.

| trust24 a răspuns (pentru Cosmin86):

Citeste dragulewinking

Pentru majoritatea, 2 g de proteine pe kilocorp pe zi este o valoare optima. Adica, daca ai 80 kg, atunci ai nevoie de 160 g de proteine zilnic.

Atunci cand urmezi un program de crestere a masei musculare, e posibil sa ai nevoie de o cantitate mai mare, undeva la 2, 5 – 3 g de proteina pe kilocorp.

De asemenea, cand esti la regim, inaintea unui concurs, cantitatea de proteine trebuie sa se situeze tot in jur de 2, 5 – 3 g pe kilocorp. Daca iti place sa mananci multa carne, oua si lactate, o sa ai nevoie de o cantitate mai mica de proteine provenita din suplimente dar, daca esti vegetarian, atunci vei beneficia mult de pe urma acestor suplimente de proteine.

| trust24 a răspuns (pentru trust24):

Proteina gasesti in carne alba, oua,(albusuri) branza(lactate). dar ca sa fie mai explicit pentru cei mai slabi la minte, daca lucrezi intr-un birou nu poti sa stai cu carnea sau oua in gura, din cauza aia bei "praf" adica proteinawinking care nu se eliminawinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru trust24):

Eu vorbeam despre altceva, ai zis 100 de grame de proteine la o SINGURA MASA.

Asta inseamna jumatate de kg de carne LA O MASA.

Se consuma maxim 30-40 de gr la o masa, NU 100.

Vorbim de O MASA, nu de toata ziua.