| BlackNinja a întrebat:

Am 18 ani, 1.81 m si ~82 kg. As vrea sa ma apuc de sala vara asta si sa slabesc.

Problema este ca nu stiu daca sa ma apuc de cardio sau de forta. Din cate am auzit ca sa slabesti ar trebui sa faci cardio dar unii prieteni spun ca pot sa transform grasimea in muschi apucandu-ma direct de antrenamente de forta.

Pe care dintre cele doua timpuri de antrenamente mi-l recomandat? Daca puteti, spuneti-mi si un program de antrenament. DAU FUNDA!

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Transformi grasimea in muschi? Prietenii tai sunt REDUSI MINTAL?

E imposibil anatomic sa transformi o celula intr-un alt tip de celula.

Fa-ti alti prieteni, mai putin retardati.

| AndreiWeisz a răspuns:

Nu stai asa de rau cu kg man, nu ar trebui sa-ti bati capul atat de tare cu asta. In principiu da, daca vrei sa slabesti, te axezi in special pe cardio, dar in cazul tau, eu zic ca o alimentatie adecvata, cate 10 minute de cardio la final de antrenament si mersul de 3-4 ori la sala pe saptamana vor fi mai mult decat suficiente ca sa slabesti cateva kg. Ideea e ca nu poti sa-ti transformi grasimea in muschi, poti sa iti dezvolti musculatura si sa mai reduci din grasime eventual, dand impresia ca "ai transformat grasimea in muschi". In concluzie, iti recomand sa faci forta, sunt o gramada de antrenamente pe internet, iar la final cate 10-15 minute de cardio. Daca ai nevoie de mai multe detalii, poti sa-mi scrii un mesaj.

| DrGoogle a răspuns:

Deci in primul rand nu ai cum sa transformi grasimea in muschi, asta e un mit, grasimea se transforma in energie.
In al doilea rand daca vrei sa ai rezultate mai rapide rezivuiesteti alimentatia fara junk food, fast food, sucuri si alte prostii.
In ceea ce priveste antrenamentul daca esti la inceput faci doua saptamani circuit(adica toate grupele musculare) pana se obisnuieste organismul urmat de 30 de minute cardio.
Cand zic 30 de minute cardio nu inseaman ca te urci pe banda si te tii de manere, alternezi sprint cu mers inclinat si cu bicicleta, iar daca te tii de treaba rezultatele nu vor inceta sa apara.
Spor la treaba!

| Constantin_George_1978 a răspuns (pentru DrGoogle):

Corect! Daca dânsul va face fara oprire si in mai multe serii si etc, poate slabi happy

| Richard01 a răspuns:

Iti recomand sa combini exercitiile pentru forta cu cele de cardio.Rezultatele se vor vedea in timp nu doar dupa cateva luni, plus o alimentatie sănătoasă bogată in proteine si vitamine. Dacă mergi la sala o sa-ti zica mai multe antrenorii.Succes!

| Paula677 a răspuns:

Cardio+fitness- da cel mai bun rezultat (uite iti dau o vlagarita Alexu Fitness) te invata, trebuie sa le combini, cardio da slabesti dar plus fitness vei avea forme frumoase uita te la vlogarita aia e super tare

| Panas_Alexandra_Panas_Alexandra_1993 a răspuns:

Buna si eu am slabit iti spun cum, toata treaba sta in calorii. ca sa stii cate calori are nevoie corpul tau inmultesti khilogramele cu 33 < 82x33=2706 > atatea kl are nevoie corpul tau acum, acum ca sa slabesti trebuie trebuie sa consumi sub 2706 kl pe zi. Metoda asta o stiu de mult si la mine a functioat. De sala te poti apuca doar dupa ce dai jos grasimea