| Dumitras_Paul_1993 a întrebat:

as vrea sa stiu daca "adrenalina" ti-o poti crea singur...:3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mdprodan a răspuns:

Salut! buna intrebare! in primul rand adrenalina de care vorbesti tu este un hormon care se elibereaza in singe in conditii de stres de catre glandele tale suprarenale care sunt situate cate una deasupra fiecarui rinichi.In conditii de stres suprarenalele elibereza adrenalina,acesta ajuge in sange si se acumuleaza in zonele foarte bine vascularizate de exemplu,muschii picioarelor tale(ca sa poti fi pregatit de fuga), muschii abdomenului, fesieri, bratelor, antebratelor.Gandeste-te ca poti intalni un caine fioros in fata ta si in acel moment fara sa fi constient adrenalina se elibereaza si te ajuta sa iti iei pozitia de fuga.Chiar daca ai vrea tu sa fi un zen, nu o sa reusesti pentru ca receptorii de eliberare a hormonului in sange primesc impulsuri de la creier cu mult inainte ca tu sa fi un zen happy.2.Iti poti crea singur adrenalina necesara sarind cu parasuta, jucand poker sau la pariuri dar ATENTIE poti devenii dependent de prezena hormonului in sange si atunci trebuie sa te prezinti la cabinetul medical al unui cololeg de al meu happy. Astept interbari, mersi

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dahappy daca te arunci cu parasuta

| soloangel01 a răspuns:

Este ceva care se elibereaza in creier sau din el, nu stiu mare lucru. Daca ai adrenalina nu mai simti durerea, e un fel de betie. Adrenalina gasesti si la spitale cred. Adrenalina naturala se elibereaza cand esti aproape de moarte sau cand creierul tau crede ca era sa mori... deci daca vrei sa ai adrenalina natural e cam periculos.

| nouatigaraelectronica a răspuns:

Adrenalina este un "boost" al corpului/mintii pentru a te tine in priza in situatii limita.Deci prin urmare nu cred ca este posibil sa iti generezi singur starea de adrenalina cand stai in pat happy O saritura cu parasuta si atunci adrenalina este la 200%. Incercat de mine!

| DanaSh a răspuns:

Da, incearca sa faci ceva ce nu ai mai facut niciodata...