| anonim_4396 a întrebat:

astazi am mancat cam 1/2 tableta de ciocolata, niste m&m si aproape un borcan de dulceata de soc(imi place mult), si bunica mea de la tara a spus ca o sa fac diabet, si trebuie sa recunos ca ma cam speriat, dar nu stiu daca se referea ca o sa fac diabet daca o sa continui asa sau o sa fac diabet din cauza la ce am mancat ziua asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Diabetul nu se face brusc, dar daca vei continua cu asemenea "diete"... bine nu o sa iti fie

| giony54 a răspuns:

O sa faci daca continui asa.Mananca mai cu masura, adica ca un om normal, care nu asociaza asa alimentele si nu mananca cu borcanul.Ai bunica desteapta, ascult-o.

| Mario76 a răspuns:

Diabetul nu se face mancand azi un borcan de dulceata. Cata vreme pancreasul functioneaza corect, nu exista probleme. Dar, excesul de dulciuri facut zilnic, poate cauza probleme de sanatate. Zaharul alb, duce la ingrasare, colesterol rau chiar diabet, afectarea ficatului... De aceea si in spoturile tv ne este recomandat sa evitam excesul de sare, zahar si grasimi. Totul cu ponderatie.

| Denis_Doar_1988 a răspuns:

Doar daca vei continua. Stai calma o boala grava nu apare dintr-un borcan de dulceata

| PisicutaAnonima666 a răspuns:

Probabil glumea, nu cred ca ai cum sa faci diabet intr-o singura zi, dar ar fi bine sa o lasi mai usor cu dulciurile, sa mananci mai moderat