| qieiqpalz a întrebat:

Azi am mancat 1 ciocolata si 2 feli de paine cu fineti daca voi mai manca ceva dulce voi face diabet? vorbesc foarte serios am auzit niste chestii si acum m-au cam speriat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Da se poate, o ciocolata are destul de multe glucide, acum depinde si de nivelul glicemiei si cum o regleaza organismul tau.

| Victoria18 a răspuns:

Deja ai acumulat o cantitate destul de mare in sange. Diabetul se poate face si daca mananci de exemplu intr-o zi o cantitate mare de zahar si iti creste glicemia(depinde de organism).

| Alexandru250201 a răspuns:

Nu, daca nu faci asta in fiecare zi, nu ai de ce, dar ar trebui sa te rezumi la cateva patratele de ciocolata la cateva zile sau o felie de paine cu finetti chiar daca tentatia e mare nu-ti face bine la sanatate

| qieiqpalz explică (pentru Alexandru250201):

Am mancat vreo 4 zile la rand o ciocolata 0_0 am primit multa si nu aveam ce face cu ea si na eu fiind prost.

| Deserth a răspuns:

Totul depinde de organismul fiecaruia. Poti sa mananci si zilnic ciocolata cata vrei si finetti si sa faci diabet abia dupa cativa ani

| CristinaCMH a răspuns:

Pentru a face diabet, trebuie sa ai glicemia peste 110 constant.
Nu faci de la 2 felii de paine cu finetti.

| Maioneza9 a răspuns:

Daca iti place asa de mult dulcele poti manca fructe... de la alea nu ai de ce sa te ingrijorezi