| AndreiPopovici6969 a întrebat:

Salut TPU, ați pățit vreodata sa va auziți gândurile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, frecvent...

| gabicoo a răspuns:

SRI-ule tu ești?

| Brizbriz a răspuns:

Nu inteleg, adica sa auzi-auzi?
adica sa auzi o voce care iti spune un gand?

NU, aia inseamna ca ai halucinatii auditive

insa, sa iti vina o idee sub forma de propozitie si nu imagine, asta, da, dar nu audio

| seth2016 a răspuns:

E vorba de "a auzi" ca atunci cand vorbesti cu tine?

Daca se aud in cap pe bune, sau in urechi, e o halucinatie. Daca e o halucinatie nu inseamna (inca) ca ai plecat cu pluta. Daca critica e pastrata (mi s-a parut) probabil nu e un motiv de ingrijorare.

Poti sa-ti auzi gandurile inainte sa adormi (un cuvant de exemplu, o melodie, voce cunoscuta sau nu). Astea se numesc halucinatii hipnagogice si nu sunt o problema. Intotdeauna o sa zici "Hmm, mi s-a parut." cu toate ca s-a auzit bine si clar si te-ai uitat in jurul tau sa nu fie vreo fantoma happy. Pot apare si cand te trezesti, se numesc hipnopompice.

Halucinatiile auditive la copii si adolescenti nu inseamna neaparat o boala psihica (psihoza) sau neurologica. Pot sa apara in conditii de stres sau de anxietate si in cazurile astea ar putea fi nevoie de ajutor de la un medic si/sau psiholog.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Eu pe-ale mele nu, dar le-am auzit pe ale lui Dalai Lama

| AndreiPopovici6969 explică (pentru MihaiSpeedster):

Incercam sa discut serios.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

A, ok, atunci nu!

| SelenaTpu a răspuns:

Eu nu știu exact la ce te referi cu auzitul de gânduri.
Văd că și mai spus cuiva sa vorbească serios.
Cred că ar fi bine să detaliezi mai mult din moment e întrebarea e la categoria sănătate