| anonim_4396 a întrebat:

Aveti idee de ce imi tremura mainile?
Fumez, nu zilnic, dar totusi nu cred ca e de la tutun, dar in schimb sunt curios daca, alcoolul, poate sa cauzeze asta, beau cam in fiecare sambata destul de mult, credeti ca ar trebui sa renunt definitiv la alcool?
Mi-am facut analize de curand si iesit calciu bine 9.7, la fier nu cred ca am facut, lipsa de fier poate provoca asta?
O alta chestie, sunt sedentar, a si apropo, imi tiuie zilnic urechile, am fost la medic si pentru acest lucru a zis ca de la presiune, dar totusi.
Deci, de ce imi tremura mainile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| fdhgcvnb a răspuns:

Salut! Ar putea fi de la scăderea nivelului de zahăr din sânge(atunci când nu ai mâncat),epuizare fizică, emoțiile puternice/stresul/anxietatea, hipertiroidismul, tremorul esențial, alcoolismul sau renunțarea la alcool.Mai sunt și alte cauze, dar astea-mi par mai posibile.
Mai multe informații aici: http://www.romedic.ro/tremuraturile-tremuratul-mainilor
Baftă!

| untu a răspuns:

Evita stresul, alcoolul, fumatul si cafeaua si fa in fiecare zi niste gimnastica si ceva miscare (mersul pe jos timp de 30 minute /zi)!