| anonim_4396 a întrebat:

Azi am avut scaun cu sange nu deschis tare,dar nici inchis,mediu spre deschis or fii hemoroizii? Tin sa precisez ca de-abia am facut, m-am fortat cam tare. Am mai avut scaun cu sange doar de 2-3 ori pana acum. Astept raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SimonaCristina a răspuns:

Daca ai sangerat dupa ce ai fost constipat 99% este datorita hemoroizilor. Incearca sa ai mese regulate, evita constipatia, statul prelungit in picioare, redu condimentele din alimentatie. sanatate! Funda?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii importante : dacă ai scaun regulat, dacă eşti constipat ( în general ) sau ai diaree, dacă constipaţia şi diareea alternează, etc.

Poţi avea diverse afecţiuni : hemoroizi interni/externi, colon iritabil, fisuri anale, etc.

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la medicul specialist ( internist şi/sau proctolog )!

Probabil că îţi va face şi o colonoscopie "scurtă" ( rectosigmoidoscopie ) - vezi detalii la linkul :
http://www.proctoline.ro/colonoscopie.html

Toate cele bune.

| AdiyAdriann a răspuns (pentru bursuc001):

Nu mai am probleme deloc, am resusit sa am scaun fara sange de data asta

| bursuc001 a răspuns (pentru AdiyAdriann):

Atunci este bine.

O zi frumoasă.