| anonim_4396 a întrebat:

Aseara am avut scaun mai greu cu putin sange si mi-am facut un ceai verde,azi am fost iar dar n-am putut sa fac, sunt constipat cam tare,am facut cu putin mai mult sange deschis la culoare. Ce poate fii? sa fie din cauza constipatiei? Stiti cumva niste remedii naturale pentru constipatie? Astept raspunsuri, dau funda :*

Răspuns Câştigător
| Clo3e a răspuns:

Remedii naturiste pentru constipatie

Perele

In general, toate fructele sunt indicate in aceasta situatie, cu exceptia bananelor. Perele sunt extrem de benefice pentru persoanele care sufera de constipatie cronica. Este indicata o dieta exclusiva cu aceste fructe sau suc de pere timp de cateva zile. In cazurile mai putin grave, o para consumata la micul dejun sau dupa cina te va scapa de constipatie.

Guava

Consuma-l cu seminte cu tot si vei da o mana de ajutor intestinelor. 1 sau 2 guava consumate zilnic pana scapi de constipatie.

Strugurii

Avand proprietati laxative, strugurii nu numai ca vor curata intestinele, ci vor calma si stomacul.Consuma 350 mg de struguri in fiecare zi pentru a ajunge la rezultatele dorite. Daca nu ai la indemana struguri, pune niste stafide in apa, lasa-le la inmuiat 24-48 de ore si manca-le dimineata impreuna cu apa in care au stat.

Portocalele

1-2 portocale consumate inainte de culcare si de dimineata imediat ce te-ai trezit stimuleaza digestia. Astfel vei preintampina acumularea resturilor alimentare in colon.

Papaya si smochinele

Mananca o jumatate de papaya la micul dejun. De asemenea, smochinele atat proaspete, cat si uscate au efect laxativ. Pune seara 4-5 smochine in apa si mananca-le dimineata.

Spanacul

Amesteca 100 ml de suc de spanac proaspat stors cu 100 ml de apa si bea de doua ori pe zi. In cateva zile, starea ta se va ameliora cu siguranta.Alte solutii ajutatoare

1. Stoarce o jumatate de lamaie si amesteca zeama cu apa calduta si 1/2 lingurita de sare.

2. Bea pe stomacul gol apa care a fost tinuta de seara pana dimineata intr-un vas din cupru.

3. Inainte de fiecare masa, inghite o lingurita de seminte de in cu apa. Funda? happy

1 răspuns:
| Letty18 a răspuns:

Stai linistit nu e nimic grav si eu am problema aceasta si mai fac cu sange cateodata. Deci nu te speria. Iti recomand sa bei compot de prune sau sa iti ei seminte de susan si niste miere, le amesteci cu miere si le mananci in fiecare dimineata pe stomacul gol. Sper sa iti fie de folos :*