| Bariel a întrebat:

Azi am spart un pahar si dupa am incercat sa-l ascund in cosul de gunoi ca sa nu-l vada maica-mea happy, in timp ce faceam asta m-am taiat la degetul inelar si a inceput calvarul, a inceput sa sangerez ca naiba, am umplut casa de sange pana am ajuns la baie si apoi in timp ce ma spalam, vazand sangele in chiuveta a inceput sa mi se faca rau, greata. Am plecat de acolo ca sa caut spirtul si trusa de prim ajutor, mi-am luat bandaje si cand m-am intors iar in baie sa ma curat, iar mi-a venit rau happy. Pana la urma am reusit sa ma curat si sa ma bandajez dar dupa am observat ca am ameteli, tremuram si parca nu mai aveam vlaga in membre. Acum sunt ok si nu stiu ce s-a intamplat, cred ca am Hemofobie, frica de sange. Dar faza e ca nu se aplica si la altcineva, am vazut oameni si animale care sangerau in viata reala si mai ales pe internet, nu mi s-a intamplat asa ceva atunci! Se pare ca se intampla doar cand e vorba de sangele meu, am mai avut un episod cand m-am dus sa-mi fac analize acum un an.
Era ca in filmele de comedie cu o tipa misto care imi spunea sa nu imi fie frica happy, numai cand am vazut acul a inceput sa ma ia palpitatiile, mai era si mirosul ala specific spitalelor care mi-a trezit amintiri neplacute... ea mi-a spus sa nu ma uit dar pentru simplul fapt ca de cand am intrat in cabinet mi-a spus "sper ca nu iti este frica" m-am uitat, cand am vazut ca se scurge sangele in fiola m-a apucat greata si ametelile, de abia am iesit de acolo fara sa nu ma fac de ras. Atuncia credeam ca e de la ac, dar acum m-am convins ca de fapt era de la sange. Este Hemofobie sau altceva? Scz pentru carnat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Da, foarte probabil. Nu multa lume suporta sa vada cantitati mai maricele de sange in fata ochilor. Hai ca mai vezi pe internet, in filme e altceva, dar in fata ta + si mirosul de sange multor persoane le vine rau.
Chiar si medicilor le este rau la inceput. Cu timpul te obisnuiesti daca esti expus frecvent.
Nu ai de ce sa te sperii. Daca in rest nu ai ameteli sau experiente asemanatoare e clar de la sange.

P.S: Nu era mai bine sa-i spui lu mami si nu mai treceai prin toate astea? E doar un pahar. Sunt 2 cazuri: Ori are prea multe si nu-i simte lipsa, ori are prea putine si observa c-a disparut oricum, corect?

| Bariel explică (pentru Ineys):

E un pahar mai fancy pe care il tinea de frumos ce e, nu cred ca v a observa prea curand. Intr-adevar a fost o prostie dar oricum trebuie sa l arunc asa ca am decis sa l bag mai la fund, din instinct happy. Odata s-a taiat fratele meu intr o coasa, a sangerat ca porcul, l am si atins sa i opresc sangerarea dar nu am avut nici o problema. E posibil ca asta sa fi stârnit fobia, sau am fost plin de adrenalina si nu am mai tinut cont, oricum asta s-a intamplat acum mult timp. Am sa fac ceva experimente ca sa ma asigur

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ți-e frică de moarte. De aceea reacționezi la sângele tău.

| anonimg a răspuns:

"Scz pentru carnat". Pana la expresia asta am zambit; dar cand am ajuns aici, m-a pufnit rasul. laughing)
Mie mi se face rau cand intru intr-un spital sa vizitez pe cineva. Ar trebui sa ne facem doctori. laughing) Cred ca se da pacientul jos din pat sa ne faca bine. laughing)

| Bariel explică (pentru anonimg):

Chiar ca laughing, eu doream sa fac un curs de autopsier, doream...